Ara seçimde İşçi Partisi zaferi

İngiltere'de Barnsley bölgesinde yapılan milletvekili ara seçimini İşçi Partisi'nin adayı kazandı.

04 Mart 2011 Cuma, 12:52
Abone Ol google-news

Ülkede muhalefette bulunan İşçi Partisi'nin adayı oyların yüzde 60,8'ini alırken, İngiltere Bağımsızlık Partisi UKIP oyların yüzde 12,19'unu, iktidarın büyük ortağı Muhafazakar Parti yüzde 8,25'ini, aşırı sağcı İngiliz Ulusal Partisi BNP yüzde 6,04'ünü, bağımsız aday Tony Devoy yüzde 5,23'ünü, Liberal Demokrat Parti'nin adayı ise yüzde 4,18'ini aldı.

Ara seçimi kazanan İşçi Partisi'nin adayı Dan Jarvis, "bu sonuç koalisyon hükümetine bir mesaj niteliğindedir" dedi.

Koalisyon hükümetinin küçük ortağı olan Liberal Demokrat Partinin adayının, birçok partinin gerisinde kalması, Liberal Demokratlara desteğin düştüğünü ortaya koydu. Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, "Bu sonuçların partimiz için kötü olduğu ortada. Bazıları bu sonucu geçmişte de olduğu gibi, Liberal Demokratları silmek için kullanacaktır ancak bunun yanlış olduğunu onlara kanıtlayacağız. Yaptıklarımızın ülkenin uzun süreli yararına olduğunu onlara kanıtlayacağız" diye konuştu.

Liberal Demokratlar ülkede, koalisyon ortağı Muhafazakar Partiye çok fazla taviz vermekle ve ekonominin iyileşmesi için kesintilere ve vergi artışlarına onay vermekle eleştiriliyor.

Barnsley bölgesindeki ara seçim, geçen yıl Mayıs ayında yapılan genel seçimde milletvekilliğini kazanan İşçi Partili milletvekili Eric Illsley'in harcamalarında usulsüzlük yaptığının ortaya çıkması ve Ocak ayında istifa etmesi üzerine yapıldı.

Illsley, geçen yılki seçimde oyların yüzde 47'sini almış, Ilssley'i ikinci sırada ise Liberal Demokrat Parti'nin adayı takip etmişti.