Astana görüşmelerinde 'somut' sonuç: Türkiye, Rusya ve İran'dan ortak görev gücü

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 2. turu tamamlanan Suriye barış görüşmelerinin sonucunda, Rusya, Türkiye ve İran'ın Suriye'deki ateşkesin izlenmesini sağlanmak için 3'lü bir görev gücü oluşturmaya karar verdiği belirtildi.

16 Şubat 2017 Perşembe, 17:46
Abone Ol google-news

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Sergey Verşinin, "Astana'daki görüşmelerin somut sonucu, Rusya, İran ve Türkiye'den oluşan bir görev gücü kurulmasına ilişkin maddenin kabul edilmesi oldu" dedi. Sputnik'in aktardığı habere göre, Verşinin "Bu grup, ateşkes rejiminin korunması ve güçlendirilmesi için düzenli biçimde çalışacak" ifadelerini kullandı.

ZORLA TUTULAN KİŞİLERİN TAKAS EDİLMESİ İÇİN DE MEKANİZMA KURULDU

Rusya Genelkurmay Başkanlığı yetkilisi Sergey Afanasyev de Astana'daki görüşmelerde, başta kadın ve çocuklar olmak üzere Suriye'de zorla tutulan kişilerin takas edilmesi için bir mekanizma kurulduğunu söyledi.

Mekanizma hakkında detay vermeyen Afanasyev, Suriyeli taraflar arasında ölenlerin bedenlerinin takas edilmesiyle ilgili bir maddenin de kabul edildiğini belirtti.

Afanasyev, "Bunun, taraflar arasındaki güvenin artmasına yardımcı olacağına inanıyoruz" dedi.

ZEYD: MUHALEFET HERHANGİ BİR BELGE KABUL ETMEDİ

Öte yandan silahlı muhalefet temsilcilerinden Usame Ebu Zeyd, Astana'daki görüşmeler sonucunda herhangi bir belgeyi kabul etmediklerini ifade etti.

Basın mensuplarının Astana'daki tarafların bir anlaşmaya varıp varmadığına dair sorusunu yanıtlayan Zeyd, "Hayır" dedi.

Zeyd, toplantının sonuçlarını kısa süre içinde düzenleyecekleri basın toplantısıyla duyuracaklarını da kaydetti.