Ataşehir'de sahte interpol polisi yakalandı

Ataşehir’de kendisini interpol polisi olarak tanıtarak TIR sürücülerini dolandırdığı öne sürülen yabancı uyruklu bir kişi Ataşehir Asayiş Büro ekipleri tarafından gözaltına alındı.

07 Aralık 2013 Cumartesi, 09:52
Abone Ol google-news

Erenköy Gümrük Müdürlüğüne gelen çok sayıda TIR sürücüsü kendisini interpol polisi olarak tanıtan bir kişi tarafından paralarının alındığını belirterek polise müracaat etti. İhbar üzerine harekete geçen Ataşehir Asayiş Büro Amirliğine bağlı ekipler eşgalini aldıkları kişiyi yakalamak için Gümrük Müdürlüğü çevresinde araştırma yaptılar. Günler süren araştırmanın ardından Hussain Ali Syed isimli Pakistan uyruklu kişi bir TIR’ın içinde sürücü kabininde arama yaparken gerçek polisler tarafından suçüstü yakalandı. Hussain Ali Syed’in yapılan üst aramasında TIR sürücülerini dolandırmak için gösterdiği sahte polis kimliği ele geçirildi.

Syed’in TIR sürücülerine sahte polis kimliğini gösterdikten sonra arama yaparken TIR’ın içindeki ve sürücülerin cüzdanlarındaki paraları aldığı öğrenildi. Gözaltına alınan Syed’in yakalanmamak için ayda 3 kez gümrük önüne geldiği ve güvenlik kamerası olmayan yerlerde yabancı TIR sürücülerini dolandırdığı öğrenildi. Yabancı TIR’sürücülerini dolandıran Syed’in 6 TIR’sürücüsünden toplam 25 bin euro para aldığı bildirildi. Polis merkezinde 5 TIR sürücüsü tarafından teşhis edilen Syed park halindeki bir TIR’ın güvenlik kamerası tarafından da görüntülendi.

Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Anadolu Adalet Sarayın’a sevkedilen Syed savcıya verdiği ifadenin ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Maltepe cezaevine gönderildi.