Avrupalı sosyalistlerden CHP'ye destek

Avrupa Parlamentosu Sosyalist ve Demokratlar Grubu'nun (S&D Grubu) Dış İlişkiler ve Türkiye'nin adaylık sürecinden sorumlu Başkan Yardımcısı Adrian Severin, 12 Eylül'de referanduma sunulacak Anayasa değişikliği paketi ile ilgili grup olarak ortak görüş bildirmediklerini belirterek, "Bu nedenle, Türkiye'deki Anayasa değişiklik paketi ile ilgili bugüne kadar yapılan açıklamalar sadece ve sadece bazı milletvekillerinin kendi bireysel görüşleridir" dedi.

04 Eylül 2010 Cumartesi, 11:21
Abone Ol google-news

CHP AB Temsilcisi Kader Sevinç'e, Türkiye'deki referandum ile ilgili S&D Grubu'nun resmi görüşlerini ileten Adrian Severin, bu görüşlerinin Türk kamuoyu ile paylaşılmasını da istedi.
 

"Grup olarak referandum konusunda görüş belirtmedik"

Anayasa değişikliği paketi hakkında grup olarak görüş belirtmediklerine dikkat çeken Severin, şöyle dedi:

"Avrupa Sosyalistler ve Demokratlar Grubu olarak Türkiye'de 12 Eylül 2010 tarihinde referanduma sunulacak Anayasa değişiklik paketi ile ilgili bugüne kadar kendi içimizde kapsamlı herhangi bir tartışma yapmadık. Bu durumun doğal sonucu olarak, S&D Grup konu ile ilgili henüz tüm grubun ortak görüşü şeklinde nitelendirilebilecek ayrıntılı ortak bir tutum almamıştır. Bu nedenle, Türkiye'deki Anayasa değişiklik paketi ile ilgili bugüne kadar yapılan açıklamalar sadece ve sadece bazı milletvekillerinin kendi bireysel görüşleridir.Türkiye'de sivil demokrasi ve yargı bağımsızlığını güçlendirecek ve güvence altına alacak cesur bir Anayasal değişikliğe ihtiyaç vardır."

"CHP'yi demokratik mücadelesinde desteklemek bizim için görevdir"

Adrian Severin, referandum konusunda ifade edilmiş olan değişik görüşler ne olursa olsun Avrupalı Sosyalistler ve Demokratlar Grubu'nun (S&D Grubu) CHP ile dayanışması üzerinde hiçbir kuşku olmaması gerektiğini belirterek, şöyle dedi:

"Türkiye'nin demokrasisinin güçlenmesi ve AB üyeliği sürecinde ilerlemesi için en iyi çözümleri en doğru belirleyecek olanların, başta CHP olmak üzere, ülkenin siyasi güçleri olduğuna inanıyoruz.

Sonucu ne olursa olsun bu referandum Türkiye'nin ihtiyacı olan anayasal değişim sürecini tamamlamayacaktır. Avrupalı Sosyalistler en başta ve özellikle CHP olmak üzere Türkiye'deki demokratik güçlerin bu dönüşümü tamamlamasına güçlü bir destek vermektedir.

CHP Türkiye'nin menfaatleri için çalışan bir demokratik güçtür. Ayrıca son zamanlarda referandum konusunda ifade edilmiş olan değişik görüşler ne olursa olsun Avrupalı Sosyalistler ve Demokratlar Grubu'nun (S&D Grubu) CHP ile dayanışması üzerinde hiçbir kuşku olmamalıdır. CHP'yi demokrasi mücadelesinde desteklemek bizim için bir görevdir."