'Bakan'ın ayağı kaydırıldı'

Wikileaks'ın dün gece açıkladığı belgeler arasında Türkiye'ye yönelik olanlar dikkat çekiyor. AKP Hükümeti'ne ilişkin çok sayıda yazışma da belgeler arasında yer alıyor.

29 Kasım 2010 Pazartesi, 09:57

2005 yılında CNN Türk'te katıldığı canlı yayında görevden alındığını öğrenen eski Tarım Bakanı Sami Güçlü'nün ayağının kaydırıldığına ilişkin iddilar, Wikileaks belgeleri arasında yer alıyor. 8 Haziran 2005 tarihli belgede, AKP içinden ABD'li yetkililere bilgi veren bağlantıların ifadelerine yer veriliyor. Enerji Bakanı olarak tanımlanan kontaklardan birinin, dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler olduğu tahmin ediliyor. Belgede yer alan bilgilere göre: Rus hükümetinin bitki hastalıkları nedeniyle Türkiye'den meyve ve sebze ithalatını durduracağına ilişkin kararı Mehdi Eker tarafından gizleniyor. Karardan haberi olmayan bakan Güçlü, Rusya'nın yasağı başlatması ile zor durumda kalıyor. Eker'in, Güçlü'nün ayağını kaydırmak üzere böyle bir girişimde bulunduğunun ifade ediliyor. Aynı belgede mevcut Tarım Bakanı M. Mehdi Eker'den “temiz ancak pasif bir kişilik, Erdoğan'a yakın” tanımlaması yapılıyor.

'Bayan Erdoğan, bakanlık getirdi'

ABD'li yetkililerce 8 Haziran 2005 tarihinde hazırlanan belgede Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun yaşamı ve kariyerine odaklanılıyor. Bakan hakkında “hırslı” ifadesine yer veren yetkililer, AKP'li Şaban Dişli'den aldıkları bilgiye göre Çubukçu'nun bakan olmasını Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a bağlıyor. Çubukçu'nun, bayan Erdoğan'a yakınlığının kendisine bakanlık getirdiği bilgisine yer veriliyor. 1965 yılında Ankara Ayrancı'da doğan Çubukçu'nun Heybeliada'da büyüdüğü, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezuniyetinin ardından serbest avukatlık yaptığı ve bu dönemde de MÜSİAD üyesi, İslamcı işadamlarının davalarına baktığı belirtiliyor.

 

Yolsuzluğa bulaşan AKP'liler

Wikileaks'in belgelerinde AKP'nin yolsuzluğa bulaşan isimleri arasında dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Dış Ticaret ve Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve eski AKP İstanbul eski İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu'nun isimleri ön plana çıkıyor. 30 Aralık 2004 tarihli belgede yer alan ifadelere göre: “Yolsuzlukla mücadele edeceğini söyleyen AKP'nin kendi içerisinde ciddi çıkar çatışmaları ve yolsuzlukları bulunuyor. İsviçre bankalarında Başbakan Erdoğan'a ait sekiz ayrı banka hesabı var. Erdoğan'ın mal varlığına ilişkin yaptığı açıklamalar çok yüzeysel kalıyor.”

İşte isimler

ABD'li yetkililer kendilerine aktarılan bilgilere göre, yolsuluğa en fazla bulaşan isimleri dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Dış Ticaret ve Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve AKP İstanbul İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu olarak sıralıyor. Müezzinoğlu'nun yolsuzlukları ile ilgili polis ile görüşüldüğü ve soruşturmada ucu Erdoğan'a çıkan kanıtların varlığından söz ediliyor. Yurttaşların bu konuda henüz tepki göstermediği fakat oluşabilecek herhangi bir hareketin saatli bomba gibi olabileceği belirtiliyor.

 

Tüzmen 'rüşvetçi' iddiası

Başbakan Erdoğan'ın 2005 yılının Haziran ayında yaptığı kabine değişikliğinin ardından ABD'li yetkililer, Türk bakanları mercek altına alıyor. Dönemin Dış Ticaret ve Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen hakkında ABD'li danışman John Kunstadter tarafından kaleme alınan ifadelerde Tüzmen için “rüşvetçi” tanımlaması yapılıyor. Irak'taki petrol karşılığı gıda programındaki rüşvet olaylarına karıştığı iddia edilen Tüzmen'in her tür rüşvete açık olduğu belirtiliyor.  Kunstadter'in yorumunda Tüzmen'in aşırı milliyetçi olduğu ifadeleri de yer alıyor.

Arınç'a ağır ifade

Wikileaks'in yayınladığı belgeler arasında 23 Şubat 2010 tarihli olanı dikkat çekiyor. Belgede 'Balyoz Darbe Planı' ile ilgili muvazzaf ve emekli 47  asker hakkında çıkarılan gözaltı kararı sonrası yapılan değerlendirmede Devlet Bakanı Bülent Arınç hakkında ilginç bir ifade kullanılıyor.

Amerikalı yetkililer, Balyoz'a ilişkin gelişmelerin ardından Başbakan Erdoğan'ın geçiştirici bir açıklama yaptığını ve kenara çekildiğini söylüyor. Bunun ardından gelen parantez içi bölümde ise “Erdoğan'ın saldırı köpeği, Başbakan Yardımcısı Arınç daha çok polemik yaptı” ifadesi kullanılıyor.

İlgili haberler için tıklayınız:

Erdoğan'dan ilk değerlendirme

AKP'den "WikiLeaks" yankıları

"İddiaları ciddiye almayan tek insan bizim Başbakan"

"Yılanın başını kesin"

Belgelere göre liderlerin lakapları