Balbay için 'hücredeler'

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), Cumhuriyet gazetesi yazarı ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay için 17. TÜYAP İzmir Kitap Fuarı kapsamında demir parmaklıklardan bir imza standı oluşturdu.

14 Nisan 2012 Cumartesi, 13:58
Abone Ol google-news

Yurttaşların yoğun ilgi gösterdiği imza etkinliğine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İGC Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel’le birlikte katıldı. Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ve PM Üyesi Ercan Karakaş’a, Balbay’ın kitaplarını imzalattı. Buradaki anı defterini de imzalayan Kocaoğlu, “Sevgili arkadaşım, can dostum Mustafa Balbay’ım! Seni çok özledik. En kısa zamanda buluşmak dileği ile herkes için adalet dileklerimizle. İzmir duruşunu görüyor ve onu hayranlıkla uygulamaya çalışıyoruz” yazdı. Kocaoğlu burada yaptığı açıklamada, Mustafa Balbay’ın ve düşüncesini ifade ettikleri için cezaevinde kalan tüm gazetecilerin, aydınların bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını istediğini söyledi.

Sertel de, Türkiye’de halen cezaevinde tutuklu gazeteci sayısının 99 olduğunu söyleyerek, “4 yıldır 5 yıldır tutuklu olarak cezaevinde kalan meslektaşlarımız var. Bunlardan hiçbiri ceza almış değil, sadece tutuklu olarak cezaevinde kalıyorlar. Tutuklulukları cezaya dönüştürülmüş durumda” dedi.

Aksünger, Cihaner ve Karakaş da, gelecek kitap fuarlarında Balbay’ı İzmir’de, aralarında görmek istediklerini vurguladı. 

“Gazetecilere Özgürlük ve Mustafa Balbay İzmir Kitap Fuarı’nda” etkinliği kapsamında bugün de gazetemiz İzmir Temsilcisi Serdar Kızık’la milletvekilleri Oğuz Oyan ve  Güldal Mumcu, saat 11.00’de Balbay’ın kitaplarını imzalayacak.

Etkinlik, fuarın kapanacağı 22 Nisan’a dek aynı saatte sürecek.

Fotoğraf: OZAN YAYMAN