Baldan tatlı rant

İki şirket metrekaresini 1 liraya aldığı ormanlık alana santral kuracak.

07 Şubat 2013 Perşembe, 07:36
Abone Ol google-news

İskenderun’un Azganlık beldesinde denize sıfır noktada ve ormanlık alana iki termik santral kurulacak. 800 dönümlük alan, “Demirçelik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” olarak Tosyalı Holding ile Atakaş Grubu’na 2011’de tahsis edildi. Yatırımcılara “arsa yok” diyen Hatay’daki yöneticilerin, İskenderun OSB’nin “demirçelik ihtisas” özelliği kaldırılarak iki firmaya termik santral izini verdiği ortaya çıktı.

Azganlık beldesinde denize sıfır noktada ve ormanlık alandaki 800 dönümlük arazi 2011 yılının Temmuz ayında “Demirçelik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” olarak Tosyalı Holding ile Atakaş Grubu’na tahsis edildi. Ancak OSB’ye şirketler tarafından 2 ayrı termik santral kurulacağı ortaya çıktı.

Tosyalı Holding’in 2010 yılında Elektrik Üretim ve Enerji Şirketi kurduğu, arazinin 2011 yılının Temmuz ayında tahsis edilmesinin ardından 2012 yılının Ağustos ayında ise termik santral kurmak için izin aldığı ortaya çıktı.

İskenderun OSB’de Tosyalı Elektrik Enerjisi Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından önceki gün ÇED bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Termik santral projesini Tosyalı Holding adına hazırlayan Çınar Mühendislik, kurulacak termik santralın 1.236 MW gücünde olacağını, saatte 432 ton kömür yakacağını, saatte 12 ton kireçtaşı kullanılacağını, soğutma suyu olarak denizin kullanılacağını söyledi.

Kullanılacak kömürden çıkacak küllerin yüzde 85’inin “uçucu kül”, yüzde 15’inin de “taban külü” olacağı açıklandı. Toplantıda, termik santraldan çıkacak küllerin ise Dörtyol ilçesinin Sincan köyü veya İskenderun’un Akarca bölgesinde depolanacağı belirtildi.

ÇED toplantısı başka yerde 

Azganlık beldesinde kurulacak termik santralın toplantısı Sarıseki’de yapılınca, halk toplantıya katılamadı. İskenderun 2. OSB Yönetim Kurulu Üyesi ve Azganlık Belediye Başkanı Halil Demir ise termik santral için arsa tahsisi kararından haberdar olmadığını belirterek “Böyle bir karardan haberim yok. Benim ve arkadaşlarımın böyle bir karara imza atması da mümkün değil” dedi.

750 milyon dolarlık rant

2 Haziran 2011’de Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararnamesiyle hazine arazilerine yapılacak OSB’lere teşvik getirilmiş, Hatay da yüzde 70 ile yüzde 90 arasında teşvik alacak il kapsamına alınmıştı. Uygulamada yüzde 90 hibe belirlenirken yüzde 10’luk arsa bedelinin de işletmelerin faaliyete girmesi sonrası alınması kararlaştırılmıştı. Böylece metrekaresi 750 dolar olan arsa, metrekaresi 1 liraya Tosyalı Holding ile Atakaş Grubu’na tahsis edilmişti. Her iki firmanın tahsisle 750 milyon dolarlık rant sağladığı ortaya çıkmıştı.