Ban'dan 'sınır' uyarısı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Türkiye-Suriye sınırındaki karşılıklı top atışının "çok tehlikeli" olduğunu söyledi. Ban, Suriye'deki çatışmanın Lübnan'daki etkisini de aşırı tehlikeli olarak nitelendirdi.

08 Ekim 2012 Pazartesi, 11:47
Abone Ol google-news

Fransa'nın Strasbourg kentinde düzenlenen "Dünya Demokrasi Forumu"nun açılışında konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Türkiye-Suriye sınırında şiddet olaylarının artmasının "çok tehlikeli" bir gelişme olduğunu belirtti.

Suriye'deki çatışmanın komşu Lübnan'daki etkisini de "aşırı tehlikeli" olarak nitelendiren BM Genel Sekreteri Ban, "Türkiye-Suriye sınırındaki gerilim ve çatışmanın Lübnan'daki yansıması çok tehlikeli" dedi.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu da, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, 'geçiş hükümetinin lideri Suriye Devlet Başkan yardımcısı Faruk Şara olsun' önerisine sıcak baktıklarını açıkladı.

Açıklamayı Özgür Suriye Ordusu'nun siyasi danışmanı Bessam Dade yaptı. Dade, Davutoğlu'nun önerisini Yemen modeli ile aynı olmaması kaydıyla kabul ettiklerini belirtti.

Yemen'de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in görevi yardımcısına bırakma sürecinin çok uzun olduğunu hatırlatan Dade, "Biz geçiş döneminin biran önce gerçekleşmesini, görevin Esad'dan yardımcısı Faruk Şara'ya derhal devredilmesini istiyoruz" dedi.

Muhalif kesimlerin tümünün bu öneriyi kabul edeceğini söyleyen Dade, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun önerisinin Beşşar Esad'dan kurtulmanın en iyi yolu olduğunu da savundu.