Başbuğ: Halkımızın TSK'ye güveni tamdır

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Türk halkının Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) güveninin tam olduğunu söyledi.

09 Nisan 2010 Cuma, 08:28
Abone Ol google-news

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı tarafından Bandırma'daki 6. Ana Jet Üs Komutanlığı'na düzenlenen basın turuna katılarak, incelemelerde bulundu.

Üste bulunan uçakların uçuşlarını izleyen Orgeneral Başbuğ, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin uçuşlarla ilgili görüşünü sorması üzerine Orgeneral Başbuğ, Deniz Kuvvetlerinin, Kara Kuvvetlerinin ve Hava Kuvvetlerinin birbirinden farklı olduğunu belirterek, ''En ilginci burası havada uçmak ayrı bir şey'' dedi.

Kendisinin de küçük bir pilotluk deneyimi yaşadığını ifade eden Orgeneral Başbuğ, üsteğmen rütbesiyken pilot olmak için kursa katıldığını belirterek, ''Ama kısmet değilmiş, nasip değilmiş. Uçmaya başladığınız zaman bir aşktır'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Pilot olmak bir uhde olarak içinizde kaldı mı?'' sorusu üzerine Orgeneral Başbuğ, ''Evet kaldı. Bazı şeyler oldu, kurstan ayrılmak zorunda kaldım. Ondan sonraki dönemde rüyama çok girmiştir, bazen uçmak. Bir uyandım uçuyorum, uçuş güzeldir'' yanıtını verdi.

Tank ve denizaltının da kendine has güzellikleri olduğunu belirten Orgeneral Başbuğ, ancak uçuşu ayrı bir yere koymak gerektiğini söyledi.

Bir gazetecinin ''Bir daha dünyaya gelseniz havacı mı olmak istersiniz?'' sorusunu Orgeneral Başbuğ, gülümseyerek yanıtlamadı. Bu arada bir başka gazeteci de Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay'a, ''Siz kendinizi hiç topun bataryasında düşündünüz mü?'' sorusunu yöneltmesi üzerine, Orgeneral Aksay, ''Gerçekten zor bir soru cevap veremem'' dedi.

Bu arada Orgeneral Başbuğ, uçuş gösterisini işaret ederek Türk Hava Kuvvetlerinin özellikle son dönemlerde harekatlarda gösterdikleri başarı ve muharebe tecrübesi açısından dünyanın en önde gelen hava kuvveti olduğunu söyledi.

ABD Hava Kuvvetlerinin bile özellikle iç güvenlik konusunda Türkiye'nin kazandığı tecrübeleri öğrenmek üzere Türkiye'ye geldiğini ifade eden Orgeneral Başbuğ, bu tecrübeleri ABD Hava Kuvvetleri ile Anadolu Şahini tatbikatında paylaştıklarını kaydetti.

Bütün kuvvetlerin önemli olduğuna dikkati çeken Orgeneral Başbuğ, ''Gurur duyuyoruz, iftihar ediyoruz. Aynı zamanda Türk milleti de bugün sizin vasıtanızla faaliyetleri görecek, izleyecek. Gurur duyacak ve güvenecek. Halkımızın TSK'ye güveni tamdır'' diye konuştu.

Orgeneral Başbuğ, uçuş sonrasında F16 uçaklarının mühimmat yüklemesini izlerken gazetecilerle konuştu. Orgeneral Başbuğ, ikmal personelinin önemine işaret ederek, bir uçağın ortalama 10 ikmal personeline ihtiyaç duyduğunu belirtti. Uçakların çok gelişmiş ve teknik yönünden üstün vasıtalar olduğunu ifade eden Orgeneral Başbuğ, bu yüzden uçak bakımının ve ikmalin ihtisas gerektiren bir konu olduğuna işaret etti.

Pilotların önemli olduğu kadar teknik personelinin de kendileri için önemli olduğu vurgulayan Orgeneral Başbuğ, bir üste 6 bin civarında teknik personelin görev yapması gerektiğini kaydetti.

Orgeneral Başbuğ, daha sonra F16 uçağının kullandığı hava-hava ve hava-yer mühimmatları sergisini inceledi.

İncelemelere Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık da katılıyor.