Başkanlık mücadelesini kaybetti

Nobel Barış Ödülü sahibi Muhammed Yunus, mikro kredi veren Grameen Bank'ın başkanlığı görevinde kalmak için verdiği yasal mücadeleyi kaybetti.

05 Nisan 2011 Salı, 12:33
Abone Ol google-news

Nobel Barış Ödülü sahibi Muhammed Yunus, yaklaşık 30 yıl önce kurduğu bankanın başkanlığı görevinden alınmasını onaylayan Bangladeş Yüksek Mahkemesinin kararını temyiz başvurusundan da sonuç alamadı. Temyiz Mahkemesi Başkanı ABM Hairul Haque, Yunus'un, yüksek mahkemenin kararını temyiz başvurusunun reddedildiğini açıkladı.

Başsavcı Mahbub-e Alem, Yunus'un artık bu görevi sürdüremeyeceğini ifade etti.
Bangladeş Merkez Bankası, 71 yaşındaki Yunus'un, bankanın 60 olan emeklilik yaşı kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle geçen ay görevden alınması talimatı vermiş, yüksek mahkeme bu kararı onaylamıştı. Yunus da yüksek mahkemenin kararını temyiz etmişti.

Hükümetin, bankanın kontrolünü ele geçirmeye çalıştığını öne süren Yunus, görevden alınmanın yasa dışı olduğunu, bu kararın politik gerekçelere dayandığını savunmuştu.
Yunus'un uzun süredir Başbakan Şeyh Hasina ile ilişkileri iyi değil. Yunus'un, 2007 yılında ordunun desteğiyle kendi partisini kurması girişimine kızgın olduğu belirtilen Hasina, Grameen Bank ve diğer mikro kredi sağlayan kuruluşları yüksek faiz uygulamak ve ''yoksulları borçlandırarak kanlarını emmekle'' suçlamıştı.

Bangladeş devletinin, yüzde 25 hissesine sahip olduğu Grameen Bankasının, şu anda yüzde 97'si kadın olmak üzere yaklaşık 9 milyon müşterisi bulunuyor. Banka, yoksullara küçük miktarlarda borç sağlıyor.