Başkent'te perdeler çocuklar için açılacak

Başkent'te bu hafta perdeler çocuklar için açılacak. "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" nedeniyle, Ankara Devlet Tiyatrosu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası özel programlar düzenleyecek.

17 Nisan 2010 Cumartesi, 06:08
Abone Ol google-news

Ankara Devlet Tiyatrosu'nun ev sahipliğinde 24-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek "6. Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali", 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na itafen düzenlenecek. Festival, 9 sahnede 8'i yabancı 5'i yerli tiyatro ve Devlet Tiyatroları'nın 6 bölgesinden 8 değişik oyun olmak üzere toplam 24 oyuna ev sahipliği yapacak. Açık hava oyunları dahil toplam 72 temsilin verileceği festivalde, 5 farklı başlık altında 15 atölye çalışması, bir forum ve bir de seminer gerçekleştirilecek. Festivalde, İsviçre, Rusya, İtalya, İsrail, Fransa, İspanya, Tataristan, İngiltere, Kosova, Almanya, İran'dan katılacak gruplar ile Türkiye'den Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolar yer alacak. Festival, 24 Nisan Cumartesi günü saat 11.00'de Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin'in öncülüğünde, katılımcı grupların ve binlerce çocuğun, Anıtkabir'i ziyareti ile başlayacak. Saat 12.30'da Kuğulu Park'ta düzenlenecek şenlik yürüyüşü ve saat 16.00'da Akün Sahnesi'nde Pionner Art Akrobasi Topluluğu'nun gösterisi ile festivalin açılışı gerçekleşecek.

Ankara Devlet Tiyatrosu, hafta boyunca Başkentlilerle olmaya devam edecek. Büyük Tiyatro'da "Kerbela" adlı oyun, 20 Nisan'dan itibaren sahnelenmeye devam edecek. Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi'nde çocuk oyunu "Narnia Günlükleri", 20 ve 21 Nisan'da matinede olacak. Sam Shepard'ın yazdığı, Pınar Kür'ün Türkçeye çevirdiği, Cem Emüler'in yönettiği "Aç Sınıfın Laneti" de aynı sahnede 21-22-23-24 Nisan'da seyredilebilecek.

Küçük Tiyatro'da Mehmet Akay'ın yazdığı yönettiği "Büyümek İstiyorum" ve "Hünkar ile Mimar", Şinasi Sahnesi'nde de "Bir Savaş Hikayesi" adlı oyun, hafta boyunca seyirciyle buluşacak.

Akün Sahnesi "Fosforlu Cevriye"nin ardından, Turgay Nar'ın kaleme aldığı, Laçin Ceylan'ın yönettiği "Gizler Çarşısı" adlı oyunu izleyenleriyle buluşturacak. Robin Hawdon'un yazdığı ve Hakan Çimenser'in yönetmenliğini yaptığı "Şahane Düğün" 20, 21, 22, 23 ve 24 Nisan'da Altındağ Tiyatrosu'nda olacak.

Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde çocuk oyunu "Bir Yaz Masalı" adlı çocuk oyunu 21 Nisan Çarşamba, "Pinokyo" ise 22-23 Nisan'da izlenebilecek.

Çetin Altan'ın yazdığı, Yunus Emre Bozdoğan'ın yönettiği "Islıkçı" adlı oyun, hafta boyunca İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi'nde izlenebilecek.

Stüdyo Sahne'de "İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar", 75. Yıl Sahnesi'nde ise Ulviye Karaca'nın, yazıp yönettiği ve kukla tasarımını hazırladığı "Kırmızı Başlıklı Kız" adlı çocuk oyunu 20 ve 23 Nisan'da sahnelenecek.

"Krem Karamel" isimli oyun da hafta boyunca Oda Tiyatrosu'nda temsil edilecek.
 

Ankara Müzik Festivali devam ediyor

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından düzenlenen "27. Uluslararası Ankara Müzik Festivali", 30 Nisan' kadar devam edecek. Türk sanatçıların yanı sıra Fransa, Rusya, İsrail, Bulgaristan, Litvanya, Almanya, Japonya, Avusturya, Kore, İspanya ve Finlandiya gibi 16 ülkeden yaklaşık 350 sanatçının katıldığı festivalde, "Terem Balalayka Dörtlüsü" 20 Nisan'da sahne alacak. 21 Nisan'da "Dört El Piyano", 22 Nisan'da "Club For Five Vokal Topluluğu", 24 Nisan'da "Mayumana Ritm Dans Topluluğu", 26 Nisan'da Carles Trepat Gitar Resitali, 27 Nisan'da "Emirhan Tuğa-klarinet, YukaTada-piyano" ikilisi, 28 Nisan'da Devinimler-Yaşama Sevinci Dans Topluluğu, engelliler ve engelsizler", festivalin kapanuş gecesi olan 30 Nisan'da da Bilkent Senfoni'den keman sanatçısı Rebekka Hartman sahne lacak.
 

CSO'dan çocuk konseri

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle özel bir program düzenleyecek. Rengim Gökmen şefliğindeki orkestranın, 22 ve 23 Nisan'da vereceği konserde, piyanist Salih Can Gevrek ile viyolonsel sanatçısı Dorukhan Doruk sahne alacak.

Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası da "23 Nisanda Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" nedeniyle vereceği konserde orkestrayı Gürer Aykal'ın yönetecek. Bilkent Müzik Hazırlık Okulu solistleri, Ludwig Lan Beethoven'ın "Senfoni No.2, Re majör Op. 36" eserini yorumlayacak
 

Opera-bale

Ankara Devlet Opera ve Balesi, Merih Çimenciler'in sahneye koyduğu "Harem" balesini 19 Nisan Pazartesi ve 22 Nisan Perşembe günü Opera Sahnesi'nde izleyenleriyle buluşturacak.
"Tiyatro Entrikaları" da, 21 Nisan'da tekrar sahnede olacak.

Operet Sahnesi ise, "Öylesine Bir Dinleti" isimli müzikli oyun, 20 Nisan'da sahneye koyacak.