Bayramda hava nasıl olacak?

Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, düzenlediği basın toplantısında bayramda yurt genelindeki hava durumuyla ilgili bilgi verdi.

25 Kasım 2009 Çarşamba, 13:10
Abone Ol google-news

Arife günü, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun doğusu ile Ordu çevrelerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu olacağını anlatan Çağlar, bayramın ilk günü ise yurt genelinde yağış beklenmediğini, Türkiye'nin batısı ile kuzeydoğusunun parçalı ve çok bulutlu, diğer yerlerin ise az bulutlu olacağını bildirdi.

Arife günü ve bayram boyunca Marmara ile yurdun iç ve doğu kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde sisin etkili olacağını belirten Çağlar, ''Vatandaşlarımıza, gece ya da sabah saatlerinde sisin etkili olduğu saatlerde yola çıkmamalarını tavsiye ediyoruz'' diye konuştu.

Çağlar, bayramın 2'nci günü yurdun batısının parçalı bulutlu, diğer kesimlerin az bulutlu olacağını belirtti.

Bayramın 3'üncü ve 4'üncü gününde de yağış beklenmediğini kaydeden Çağlar, bayram süresince hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağını, sıcaklıkların mevsim normalleri civarında seyredeceğini kaydetti.


Ankara, İstanbul ve İzmir'de hava durumu

Mehmet Çağlar, bayram boyunca havanın Ankara'da en yüksek 13, en düşük -1 derece, İstanbul'da en yüksek 16, en düşük 6 derece, İzmir'de ise en yüksek 20, en düşük 8 derece olacağını bildirdi.

Bayram boyunca İstanbul, Ankara ve İzmir'de yağış beklenmediğini bildiren Çağlar, ''Bir konuya dikkat etmemiz gerekiyor. Bu mevsimlerde sis etkili oluyor. Sisle beraber özellikle büyük şehirlerde, kömür kullanılan yerlerde hava kirliliği oluşuyor. Bu durumlarda yaşlılarımızın ve çocuklarımızın zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamasını tavsiye ediyoruz'' diye konuştu.