BDP'den 'kalsalar ne olur'a yanıt

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, partisine yönelik olarak, "Kalsalar ne olur? Çekilseler ne olur" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Kendini bilen hiçbir siyasi anlayış gelseler ne olur, gelmeseler ne olur diye düşünemez. Siyasal partiler demokrasilerin asli unsurlarıdır. Bunu idrak etmek için demokrasiyi hazmetmiş olmak biraz sindirmiş olmak gerekiyor" yanıtını verdi.

16 Kasım 2011 Çarşamba, 10:28
Abone Ol google-news

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Hrant Dink cinayetinin devlet cinayeti olduğunu iddia ederek, şöyle dedi:
"Bu bir devlet cinayetidir. Öbür türlü ortada verilen bu namus sözüne, bu meseleye çözmeye dair kamuya verilen taahhüde rağmen halen bu kadar pervasızlığın kol gezmesi, oyalamanın resmi bir devlet politikası haline gelmesinde bize şunu düşündürtüyor. Bu MGK eliyle kararlaştırmış bir cinayettir duygusunu bütün vicdanlarda son derece yüksek bir ihtimal olarak ortaya koyuyor.

Hrant Dink cinayeti de görülüyor ki MGK gibi devletin hiçte öyle derin olmayan, karanlık olmayan, illegal olmayan sadece kamudan saklanan ama tırnak içinde yasal yapılanmalar içerisinde karara bağlanmış ve adım adım icra edilmiştir."

Erdoğan'a yanıt

Bir basın mensubunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Kalsalar ne olur? Çekilseler ne olur" sorusuna, "Gelse de olur gelmese de olur lafı laf olarak bir kıymet arz etmiyor ama zihniyet olarak çok önemli şeyler içeriyor" yanıtını verdi.

Önder, şöyle dedi:
"Kendini bilen hiçbir siyasi anlayış gelseler ne olur gelmeseler ne olur diye düşünemez. Siyasal partiler demokrasilerin asli unsurlarıdır. Bunu idrak etmek için demokrasiyi hazmetmiş olmak biraz sindirmiş olmak gerekiyor. Bence BDP'nin Meclis'e dönmesinden, komisyonlarda yer almasından son derece rahatsız iktidar, bu bunun dışa vurumudur. Biz Meclis'te olsak da olmaksak da halk bizim nasıl siyaset yaptığımızı biliyor."