Bedri Karafakıoğlu’nun büstü açıldı

Karanlık güçler tarafından 20 Ekim 1978 günü Bakırköy’deki evinden çıkarken pusuya düşürülerek katledilen eski İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) Rektörü Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu'nun Abbasağa Parkı’na konan büstü açıldı.

22 Ekim 2018 Pazartesi, 15:52
Abone Ol google-news

Karanlık güçler tarafından 20 Ekim 1978 günü Bakırköy’deki evinden çıkarken pusuya düşürülerek katledilen, İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) Rektörü(1965-1969), İTÜ Elektrik Fakültesi Dekanı(1964-1965),(1976-1978) Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu, önceki gün Beşiktaş Belediyesi, İlke Mühendisler Grubu, Sosyal Demokrasi Derneği ile İTÜ’nün düzenlediği iki törenle anıldı. Adını taşıyan 2018 Bilim Ödülü Prof. Dr. Mithat İdemen’e sunuldu.

Karafakıoğlu için ilk tören saat 10.00’da Beşiktaş Belediyesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Ardından saat 12.30’da Abbasağa Parkı’na konan büstü Beşiktaş Belediye Başkan Vekili Tahir Doğaç ve meslektaşları tarafından açıldı, Zincirlikuyu’daki mezarı ziyaret edildi.

Törenlerde aile adına konuşan oğlu Prof. Dr. Mehmet Karafakıoğlu, “Hala kaybı hüzün veriyor. Bütün bu anma etkinlikleri ailemizi fevkalade mutlu etmiştir. Emeği geçenlere ve babamızın gülümseyen, pozitif yönünü aksettiren büstü için heykeltraş Prof. Rahmi Aksungur’a teşekkür ediyoruz.” diyerek Bilim Ödülü ile yaşatılacak olmasından duydukları sevinci ifade etti.

İTÜ’de Anma ve Ödül Töreni

İTÜ Ayazağa Kampüsü, Elektrik-Elektronik Fakültesi Ömer Korzay Konferans Salonu`ndaki anma ve ödül töreni saat 15.00’da başladı. 2018 Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu Bilim Ödülü Dekan Prof. Dr. Serhat Şeker ve Elektronik-Haberleşme Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. İbrahim Akduman tarafından, “Uygulamalı Matematik ve Elektromagnetik Alanlar bilimine ulusal ve uluslararası üst düzey katkıları ve yetiştirdiği akademik kadrolarla ülkemize verdiği hizmetlerinden dolayı” Prof. Dr. Mithat İdemen’e sunuldu.

İdemen konuşmasında, “Bedri bey çok müstesna bir kişiliğe sahip, kendisini toplumun gelişmesine feda etmiş, seçkin bir aydındı. Yaptığı işlerin tarihleri incelendiğinde ne kadar çok görevi bir arada başardığı anlaşılacaktır. Onu katletmek yapılacak bir iş değildir.” diyerek hocasının adıyla birlikte anılacak olmaktan büyük onur duyduğunu dile getirdi. Bedri hocanın iki dönem rektörlükten sonra olaylı yıllarda bölümün ricası üzerine tekrar dekanlığı kabul etmesinin çok büyük olgunluk olduğunu belirtti.