Beyaz Saray: Sean Penn, ABD hükümetine çalışmıyor

Beyaz Saray, El Chapo (Bücür) lakaplı Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquín Guzman Loera’nun yakalanmasında payı olan Hollywood yıldızı Sean Penn’in ABD devletine çalışmadığını açıkladı.

13 Ocak 2016 Çarşamba, 09:48
Abone Ol google-newsBaşkan Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, MSNBC televizyonuna verdiği mülakatta, Penn’in El Chapo’nun yakalanması için ABD hükümeti ile işbirliği içinde olmadığını söyledi. Rhodes, "Sean Penn’in kendisinin de söylediği gibi mülakatı El Chapo’nun yakalanmasına yardımcı olmak için yapmadığını düşünüyorum ve ABD hükümetinin çabasının da bir parçası olmadı." dedi.

Sean Penn röportajı yakalatmış

MSNBC televizyonundan Andrea Mitchell’e konuşan Rhodes, El Chapo’nun yakalanmasına yardımcı olması için ABD’nin spesifik kaynakları kullanmadığını savundu.

Rhodes, El Chapo’nun ABD’ye kaçak yollarla sokulan uyuşturucu ticaretinden sorumlu olduğunu ve bugün de hak ettiği gibi demir parmaklıkların arkasında olduğunu söyledi. Rhodes, ayrıca Meksika’daki uyuşturucu ticareti ile şiddetten de El Chapo’nun sorumlu olduğunu savundu.

Ekim ayında Meksikalı güvenlik güçlerinin El Cahpo’ya baskın yapacağı ancak ABD’nin Penn’in mülakatı nedeniyle bunun durdurulduğu iddiasının sorulması üzerine Rhodes, “Operasyonun detayları hakkında bilgi sahibi değilim. Benim söylemeye çalıştığım bizim Meksika ile bu kartel ve kartel lider yapısına karşı çok güçlü işbirliği içinde olduğumuzdur.’’ cevabını verdi.

Meksika ile birlikte El Chapo’nun yakalanabilmesi için uzun süredir işbirliği yürüttüklerini belirten Rhodes, bu çabanın karşılığında da amaçlarına ulaştıklarını dile getirdi.

Ünlü sinema oyuncusu Penn, El Chapo ile Rolling Stone dergisi için mülakat yapmıştı.