BIFED'te birincilik 'Bir Avuç Cesur İnsan'ın oldu

Bu yıl ilki düzenlenen BIFED, Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin en iyisi yönetmenliğini Rüya Arzu Köksal’ın yaptığı “Bir Avuç Cesur İnsan” belgeseli oldu.

03 Kasım 2014 Pazartesi, 15:45
Abone Ol google-news

Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz başkanlığında ve Petra Holzer’in yönetmenliğinde gerçekleştirilen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali dün gece yapılan ödül töreni ile sona erdi. 30 Ekim’den bu yana dünyanın bir çok ülkesinden ekoloji ile ilgili belgeseli buluşturan festivalin kapanış töreninde ödüller sahiplerini buldu.

Festival’de Fethi Kayaalp büyük ödülünü Rüya Arzu Köksal’ın yönetmenliğini yaptığı Turkiye’de yaşanan ama bütün dünyada benzerlerine rastladığımiz, hayati öneme sahip bir çevre mucadelesini, aktivizm ruhunu kutlayarak ve bize, mizah duygusu ve insancıllığıyla ilham vererek anlatan bir film olduğu için, “Bir Avuç Cesur İnsan” aldı.

Ödülünü almak için sahneye çocuklarıyla beraber çıkan yönetmen Rüya Arzu Köksal “En büyük sorumluluğumuzun çocuklarımıza bırakacağımız “temiz” bir dünya olduğunu” hatırlattı.

Festivalin ikincilik ödülünü; yerinden yurdundan edilmiş bir karakterin, insancıl ve evrensel bir şekilde gittiği yerdeki insanları ve evi kendi insanları ve evi kılması, dağları ve nehirleri kendi dağları ve nehirleri bilmesi ve dönüştürmesi; savaşların adaletsiz ve kirli yüzüne rağmen yaşamı, doğayı ve insanı doğallıkla ve inatla savunduğu için Mano Khalil’in yönetmenliğini yaptığı “Arı Yetiştiricisi - The Beekeper” filmi aldı.

BIFED’in üçüncülük ödülü ise, insanın toprak aidiyeti ve ilişkisini yalın , güçlü ve şiirsel bir sinematografiyle anlatabilme başarısından dolayı yönetmenliğini Farida Pacha’nın yaptığı “Benim Adım Tuz – My name is Salt” filminin oldu.

Adalıların yoğun ilgi gösterdiği festivalin kapanış töreninde Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz “ilkini gerçekleştirdiğimiz bu festivali 10. Yılında, 20. yılında düşünmek beni çok heyecanlandırıyor” diyerek “festivali coşkuyla takip eden Bozcaada halkına da teşekkür etti.”

Festival kapsamında yapılan “Zeytini Kurtarmak” toplantısına ise CHP’nin Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Murat Narin, Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Ümit Erdem ve zeytin üreticisi Abidin Ertuğrul katıldı.

Toplantıda Türkiye’de zeytinlik alanların imara açılması ve zeytinin geleceği, üreticiden, bilim insanlarına kadar herkesin üzerine düşen sorumluluklar ve yapılacaklar tartışıldı.