Bilgisayar virüsü için 20 dakika yeter

Bilişim teknolojileri devi IBM, sanal dünyanın daha güvenli hale getirilmesi için alınması gereken önlemlerin yer aldığı Küresel İnovasyon Raporu'nu yayımladı. Rapora göre, güvenlik yazılımı olmayan bir bilgisayarın virüs kapması 20 dakikadan az sürüyor. Geçtiğimiz yıl 127 milyon kişinin kişisel bilgilerinin çalındığı sanal dünyada, kullanıcı şifrelerinin yüzde 40'ı yalnızca 1 saat içinde kırılabiliyor.

28 Kasım 2008 Cuma, 10:05
Abone Ol google-news

IBM'den yapılan açıklamada, şirketin, dördüncü yılına giren Küresel İnovasyon Toplantıları kapsamında, sanal dünyanın daha güvenli hale getirilmesi için yapılması gerekenlerin tartışıldığı bir dizi beyin fırtınası gerçekleştirildi. Oturumlara, IBM'nin yanı sıra Facebook, Nokia, ExxonMobil, Visa ve Toyota'nın da aralarında bulunduğu 95 kuruluşun yetkilileri katıldı. Toplantıların ardından yayımlanan Küresel İnovasyon Raporu'nda (Global Innovation Outlook) ise sanal dünyada daha güvenli ortamlara kavuşulması için önerilere yer verildi.

 

Bilgisayarın çökmesi için 20 dakika yeter

Raporda, son 20 yılda güvenlik ve toplum arasındaki ilişkinin giderek daha karmaşık hale geldiğinin altı çizilerek, günümüzün koşullarına uygun güvenlik stratejileri sunuldu. Rapora göre, geçtiğimiz yıl 127 milyon kişinin kişisel bilgilerinin çalındığı sanal dünyada halen 1,4 trilyon kişi internet kullanıyor. Koruma sistemine sahip olmayan kişisel bir bilgisayarın internet üzerinde virüs kapması ise 20 dakikadan az sürüyor. Kablosuz aygıtların yüzde 83'ü mutlaka virüs kaparken, kullanıcı şifrelerinin yüzde 40'ı yalnızca 1 saat içinde kırılabiliyor.

Buna rağmen internet kullanıcılarının yüzde 63'ü, tüm erişimlerinde aynı şifreyi kullanmaya devam ediyor.


Suçlar fiziksel dünyadan dijital dünyaya kayıyor

Suçların fiziksel dünyadan dijital dünyaya doğru kaydığı belirtilen raporda değinilen konular arasında; güvenlik risklerinin izlenmesi ve ortadan kaldırılması sorumluluğun, özel sektörle devlet arasında paylaşılması gerektiği de yer alıyor.

Ayrıca, tehditlerin zararının ölçümlenme biçimi ve güvenlik ve gizlilik arasındaki ilişki konu ediliyor. Küreselleşme ve yaygınlaşan dijital teknolojilerin toplumun kökten değişmesine neden olduğu belirtilirken, bu durumun güvenliğe yönelik tüm kabul edilmiş yaklaşımları tehdit ettiği de vurgulanıyor.