Bill Gates: Zenginlerden daha fazla vergi alınmalı

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, ABD hükümetinin zenginlerden daha fazla vergi alması gerektiğini söyledi.

21 Şubat 2018 Çarşamba, 20:59
Abone Ol google-news


Microsoft’un kurucusu Bill Gates, CNN’e verdiği röportajda, zenginlerden daha fazla vergi alınmasını istedi. Gates, “Daha fazla vergi ödemeliyim; 10 milyar doların üzerinde, herkesten fazla vergi ödedim. Ama hükümet benim konumumda olan insanlardan çok daha fazla vergi talep etmeli” dedi.

Gates, ABD Başkanı Donald Trump’ın şirketlere 1.5 trilyon dolar değerinde vergi indirimi sağlayacağı belirtilen yeni vergi yasasını da eleştirdi. Gates, “Artan oranlı bir vergi yasası değildi bu, azalan oranlı bir vergi yasası. Cumhuriyetçiler ısrarla bu yasanın işçi sınıfı ve orta sınıfa yarayacağını söylese de yeni vergi yasası en fazla süper zenginlere fayda sağlayacak” diye konuştu.ABD’de giderek artan eşitsizlik hakkında düşünceleri sorulan Gates, “Tüm gelişmiş demokrasiler bu konuda kafa yormalı. Hala nüfusun altıda biri bizim için çok hayal kırıcı koşullarda yaşıyor ve hükümet politika yapıcıları gerçekten ‘biz neden bu insanlar için daha iyi bir iş çıkartmıyoruz?’ diye düşünmeli” şeklinde cevap verdi.

Toplam serveti 90 milyar doların üzerinde olan Gates, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un ardından dünyanın en zengin ikinci kişisi konumunda.