Boğaz'da Cumhuriyet coşkusu görsel şölene dönüşecek

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde İstanbul Boğaz'ında havai fişek, ses ve ışık gösterileri düzenlenecek.

26 Ekim 2012 Cuma, 12:59
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının bu yıl ki adresi yine İstanbul Boğazı olacak. Kutlamalar havai fişek gösterisi, ses ve ışık gösterileri ile Cumhuriyet Bayramı'nın coşkusuna yakışır görsel bir şölene dönüştürülecek.

Kutlamalar kapsamında kentin cadde ve meydanları bayraklarla süslendi. Elektrik direkleri ile üst geçitlere Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı ve Türk bayrakları asıldı.
Törenler, Boğaziçi Köprüsü ile Kız Kulesi arasındaki alanda yapılacak. Tören, saat 19:00'da ışık gösterisiyle başlayacak. Büyük havai fişek gösterisi ise Ortaköy Meydanı'ndan yarım saat sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından başlatılacak. Gösteride, 16 ayrı noktadan 20 tonluk, toplam 48 bini aşan havai fişek atışı yapılacak ve her biri 8 bin watt enerji veren 150 ''skytracer'' kullanılacak. En büyüğünün ağırlığı 10 kilogramın üzerinde olan havai fişekler, İstanbul Boğazı'nda 250 metreye kadar yükselecek.

Boğaz Köprüsü üzerinde 60 ateşleme sistemi yer alacak ve bin metre uzunluğunda ateş şelalesi oluşturulacak. Organizasyonun enerjisi ise toplamda 20 bin kwa güç üreten 61 jeneratör ile sağlanacak. 15 dakikalık gösteri müziği Fahir Atakoğlu tarafından organizasyona özel olarak bestelendi. Gösteriler, canlı yayında Power FM'de yayınlanacak ve organizasyon müziği eşliğinde seyredilecek. Gösterinin koreografisi ise bu besteye göre yapıldı. Organizasyon öncesi ve sırasında, 30'u yurt dışından olmak üzere toplam 300 kişilik ekip görev yapacak. Uydu üzerinden canlı verilecek muhteşem gösteriyi dünya televizyonları da aynı anda yayınlayacak.

Gösteri Anadolu Yakası'nda Kuzguncuk Sahili, Paşalimanı Sahili, Üsküdar İskele, Şemşipaşa Sahili, Çamlıca Sosyal Tesisleri bahçesi ile Avrupa Yakası'nda Eminönü'ndeki Üsküdar-Kadıköy İskeleleri arası, Ortaköy, Beşiktaş, Dolmabahçe ve Kabataş sahillerinden izlenebilecek.

 

Cumhuriyet coşkusu fotoğraf karelerinde

Cumhuriyet coşkusu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) tarafından organize edilen ''Fotoğraf Yarışması'' ile bir kez daha fotoğraf karelerine yansıyacak. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından da desteklenen ''Cumhuriyet Coşkusu'' konulu yarışmada, en güzel kutlama fotoğraflarını çeken fotoğrafseverler ödüllendirilecek.

Birinciye 3 bin, ikinciye 2 bin, üçüncüye de bin lira ödülün verileceği yarışmaya, son başvuru tarihi ise 12 Kasım olarak belirlendi. Yarışma sonuçları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ''www.ibb.gov.tr'' ile Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu'nun ''www.tfsf.org.tr'' adresinden duyurulacak.