Bomba yüklü araç davasında karar

İzmir'in Buca ilçesinde, geçen yılın haziran ayında, terör örgütü PKK'nın bombalı eylem amacıyla kente getirdiği belirtilen bomba yüklü aracın ele geçirilmesiyle ilgili hakkında dava açılan eski BDP Buca İlçe Başkanı Aslan Kızıl, 15 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

11 Mayıs 2011 Çarşamba, 15:31
Abone Ol google-news

Dava kapsamında tutuksuz yargılanan iki sanık beraat ederken, yakalanamayan iki sanıkla ilgili dosya tefrik edildi.

İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Aslan Kızıl ile tutuksuz yargılanan Müslüm Kirli, Erkan Yılmaz ve avukatlar katıldı.

Daha önceki ifadesini tekrarlayan ve suçlamaları kabul etmeyen Kızıl, tahliyesini ve beraatını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık Aslan Kızıl hakkında ''terör örgütüne yardım etmek'' suçundan 7 yıl 6 ay, ''patlayıcı madde bulundurmak'' suçundan da 8 yıl 4 ay olmak üzere, toplam 15 yıl 10 ay hapis cezası verdi.

Tutuksuz yargılanan Müslüm Kirli ve Erkan Yılmaz'ın isnat edilen tüm suçlamalardan beraatını kararlaştıran mahkeme heyeti, haklarında yakalama kararı bulunan Hakan Kızıl ve Sait Eroğlu hakkındaki dosyayı tefrik ederek, temyiz yolları açık olmak üzere davayı bitirdi.

Aslan Kızıl'ın yakınları, verilen karara tepki gösterince gerginlik yaşandı. Polis, tarafları güçlükle adliye dışına çıkarttı.

İzmir'in Buca ilçesindeki piknik alanında, geçen yılın haziran ayında, bagajında tahrip gücü yüksek bomba yüklü bir otomobil ele geçirilmiş, olayla ilgili dönemin BDP Buca ilçe Başkanı Aslan Kızıl ve piknik alanının sahibi Erkan Yılmaz gözaltına alınmış, daha sonra da Müslüm Kirli yakalanmıştı.

Kızıl, tutuklanarak cezaevine konulurken, Müslüm Kirli ve Erkan Yılmaz tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Firardaki Hakan Kızıl ve otomobilin üzerine kayıtlı olduğu belirlenen Sait Eroğlu hakkında ise yakalama kararı çıkarılmıştı.