BTK'den seçim önlemi

BTK seçim öncesi olası kasetler için nöbet sistemi başlattı. Yapılan açıklamada BTK'nin ikinci kasetin çıkmasının ardından hemen harekete geçtiği bildirildi. MHP'deki kaset iddialarına da değinilen açıklamada kasetlerin tümünün yurt dışından internet sitelerine eklendiği ifade edildi.

10 Mayıs 2011 Salı, 11:16
Abone Ol google-news

BTK'den yapılan açıklamada, gerekli hukuki incelemelerin daha hızlı yapılabilmesi için idari bir tedbir olarak, mevcut nöbet sistemine ilave, internet işlemleri için nöbet sistemi oluşturulduğu bildirildi.

İhtiyaç duyulması halinde, BTK'nin bu tür tedbirleri sürekli veya dönemsel olarak aldığı ifade edildi.

Ayrıca ihtiyacın ortadan kalkması durumunda konunun yeniden değerlendirileceği belirtildi.

Kaset iddialarıyla ilgili BTK’ye 4 ayrı mahkemeden karar teliğ edildiği belirtilen açıklamada, bunun üzerine ivedilikle sözkonusu internet sitelerinin yetkilileriyle görüşüldüğü bildirildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

“Mahkeme kararlarında bulunan İnternet sitelerinin bir kısmı kamuoyunca bilinen ve çok sayıda kullanıcısı olan İnternet adresleridir. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığınca gerçekleştirilen uyar-kaldır yöntemi ile sadece suça konu kısımların çıkartılması sağlanmış böylece kullanıcı sayısı yüksek bu sitelere erişim imkânı devam ettirilmiştir.”

Açıklamada, “68 İnternet adresinden 3 tanesi içerik çıkarmadığından alan adı ya da alt adından tümüyle erişime engellenmiş 2 İnternet sitesi ile ilgili içerik çıkarma işlemi devam etmektedir” denildi.

Video çıkarılmadıkça site engellense bile içeriğe ulaşılabileceği belirtilen açıklamada “Bilindiği üzere, internet sitelerinden içerik çıkartılmadıkça sadece internet sitesine erişimi engellemek alternatif yollardan aynı içeriğe ulaşılmasını önleyememekte, dolayısıyla suça konu içeriğe ulaşılmaya devam edilmektedir“ denildi.

Açıklamada şöyle denildi: Mahkeme kararlarına konu olan ve bu görüntülerin paylaşılması ve yayılmasını sağlayan 68 İnternet adresi dışında farklı İnternet adreslerindeki aynı içeriklerin de çıkartılması çalışmaları Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından sürdürülmektedir.