"Bu, Suriye için son şanstı"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Arap Birliği'nin ülkeye gözlemci gönderme talebini kabul etmeyen Suriye'nin önemli bir şansı kaçırdığını söyledi.

25 Kasım 2011 Cuma, 12:01
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul'dan Ankara'ya gelişinde Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilere, Suriye'nin Arap Birliği'nin gözlemci gönderme talebine olumlu yanıt vermemesine ilişkin açıklamalar yaptı.

Davutoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi'nin kendisini arayarak konu hakkında bilgi verdiğini belirterek, "Maalesef Arap Ligi'nin Suriye'ye vermiş olduğu gerçekten son derece önemli fırsatı da Suriye değerlendiremedi" dedi.

Davutoğlu, yarın Arap Birliği ekonomi ve maliye bakanlarının toplanacağını belirterek, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın bu toplantıya katılacağını ve bu toplantıda uygulanabilecek ekonomik tedbirlerin ele alınacağını kaydetti.

Pazar günü de dışişleri bakanları toplantısının Mısır'ın Başkenti Kahire'de gerçekleştirileceğini dile getiren Davutoğlu, bu toplantıda ilgili bakanlarla görüşmeler gerçekleştireceklerini kaydederek, "Bundan sonra atacağımız ekonomik ve siyasi adımların çerçevesi Arap Ligi ile koordineli bir şekilde cumartesi ve pazar günü belirlenmiş olacak. Daha sonra çarşamba günü İslam İşbirliği Teşkilatı'nın acil toplantısı var. O toplantıya da katılacağız böylece bölgesel ve İslam ülkeleri bazında yapılacak çabalar çerçeve kazanmış olacak" diye konuştu.

Atılacak adımlar konusunda bölge ülkeleriyle paylaştıkları ve görüştükleri hususların olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Zaten bizim uygulamakta olduğumuz ve uygulamayı düşündüğümüz bazı tedbirler vardı. Bu tedbirleri Arap Ligi'nin hazırlıklarıyla biraraya getireceğiz" dedi.

Gazetecilerin "Suriye'de insani koridor" kurulmasına ilişkin talepleri sorması üzerine Davutoğlu, "Şu anda gündemimiz Arap Ligi'nin bu planları çerçevesindeki çalışma. Bunlar daha sonra..., insani durum ne ihtiyaç gösterir onu şu andan kestirmek çok zor ama önemli olan şu anda bu çerçevede atacağımız ekonomik ve siyasi adımlar. Ve bölgesel nitelikli adımlar bunların hepsi" dedi.

Davutoğlu, yapılacak görüşmelerden sonra Türkiye'nin hem koordineli bir şekilde hem de tek taraflı geliştireceği politikaların daha da netleşmiş olacağını ifade etti.

Gazetecilerin Arap Birliği toplantılarında bazı ülkelerin çekimser kalabileceği ihtimalini sormaları üzerine de Davutoğlu, Arap Birliği'nin daha önce ortak kararlar aldığını ve yine alabileceğini belirterek, "Tabi her ülkenin kendi kanaatleri olabilir. Arap Ligi'nin bu konuda son süreçte bir çok kez çok kararlı bir tutum sergilediğini gördük. Bu konuda farklı bir ses çıkacağını düşünmüyoruz" diye konuştu.

Filistin uzlaşısı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal arasında gerçekleşen toplantıya da değinen Ahmet Davutoğlu, bu toplantının  olumlu bir atmosferde geçen ve çok ciddi ilerlemelerin sağlandığı bir toplantı olduğunu söyledi.

Davutoğlu, "İlkesel bazda ulaştıkları anlaşma noktaları gerçekten hepimiz için ümit vericidir. Bölgemizde şu anda Filistin uzlaşısına ihtiyaç her zamankinden daha fazladır. Ben gerek sayın Halid Meşal'e gerek sayın Mahmud Abbas'a da bu konuda Türkiye'nin her türlü desteği vereceğini ifade ettim. Detayları kendileriyle konuştuk. Önümüzdeki günlerde inşallah Filistin uzlaşısı konusunda çok daha somut, çok daha olumlu adımlar atılacak. Geldiğimiz nokta çok ümit vericidir" dedi.