Can Dündar ve Erdem Gül için "Aldırma Gönül" dedi

Silivri Cezaevi önündeki umut nöbetini Sanatçı Edip Akbayram ve eşi Ayten Akbayram devraldı. Medyaya yoğun bir baskının olduğunu vurgulayan Edip Akbayram, gazeteciler için Sabahattin Ali'nin Sinop Cezaevi'nde yazdığı 'Aldırma Gönül' türküsünü söyledi.

24 Aralık 2015 Perşembe, 13:09
Abone Ol google-news
<video:453368>

'MİT TIR'ları haberi' gerekçesiyle tutuklanan gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcimiz Erdem Gül'e destek için başlatılan 'Umut Nöbet"ini, bugün öğleden sonra devralan sanatçı Edip Akbayram, cezaevi önünde tutuklu gazeteciler için ‘Aldırma Gönül’ şarkısını söyledi.

Tutuklu gazetecilerin özgürlüklerine kavuşması için Silivri Cezaevi önünde tutulan, 'Umut Nöbeti'ni bugün yazar-sendikacı Yaşar Seyman ile İstanbul Tekel Gazete Bayileri Odası Başkanı Ferihan Karasu devraldı. Nöbetin öğlenden sonraki bölümünü ise ünlü sanatçı Edip Akbayram eşi Ayten Akbayram ile birlikte tuttu.

BU ÜLKENİN SANATÇISI OLARAK BUNLARIN BİRAN ÖNCE SON BULMASINI İSTİYORUM

Türkiye’de basın özgürlüğüne çok yoğun baskı olduğunu belirten Edip Akbayram, “Bunun en somut örneği Can Dündar ve Erdem Gül. Bunların dışında cezaevlerinde tutulan bir sürü basın emekçisi arkadaşımız var. Bu ülkenin sanatçısı olarak bunların biran önce son bulmasını istiyorum. Çünkü bu Türkiye’nin bir ayıbıdır bence. Bütün dünyaya rezil olduk. Yargının başında bulunanların biran önce Türkiye’nin bu ayıbını kaldırmaları gerekir diye bu ‘Umut Nöbeti’nde bugün buradayım” dedi.

“Başımızı hiçbir zaman öne eğmedik ve hiçbir zaman da eğmeyeceğiz” diyen Akbayram, “Ben buradan tutuklu bulunan Can Dündar, Erdem Gül ve tüm tutuklu gazeteci arkadaşlarımıza moral için bir dörtlük armağan etmek isterim” diyerek ‘Adırma Gönül’ şarkısını söyledi.

KAYIP KIZIMI BULMAYA GELDİM

Eşini yalnız bırakmayan Ayten Akbayram ise, "Ben bugün buraya kayıp kızımı bulmaya geldim. Elinde terazisi, gözleri kapalı kayıp bir kızım var. Onu arıyorum. Gören, bilen, duyan varsa haber versin. Onu bulduğumuzda ve gözlerini açtığımızda bütün özgürlükler beraberinde gelecek. Adalet arıyorum” diye konuştu.