Canları kurtuldu yaşam derdi başladı

Başkaleli yoksul köylüler kuzulama dönemindeki hayvanları için çadır istiyor

26 Şubat 2020 Çarşamba, 02:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığındaki CHP heyeti, İran’da yaşanan deprem nedeniyle 9 kişinin yaşamını yitirdiği Van Başkale’de incelemelerde bulundu. CHP heyeti, “İnsanlar ahşap, topraktan evlerde can verirken Kanal İstanbul’a milyarların harcanacağı konuşuluyor. Kanal için harcanacak paradan daha azıyla yüzlerce insanın hayatı kurtarılabilir” görüşünü dile getirdi.   

Ağbaba ve heyette yer alan Ankara milletvekili Tekin Bingöl, ziyaretten sonra deprem bölgesindeki izlenimlerini Cumhuriyet’e anlattı. Tekin Bingöl, “Depremin yaşandığı bölgede, insanların geçim kaynağı hayvancılık. Hayvanların çoğu ölmüş. Kuzulama dönemi bir de. Böyle olunca insanlar kendilerinden önce hayvanlar için çadır istiyor. Gözümüzün önünde hayvanlar can çekişiyor, ölüyordu” dedi. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Bingöl, “Sosyal devlet anlayışı kapsamında devlet bir an önce bölgeye el atmalı. Kış koşulları kötü. Çadırda ne kadar yaşanabilinir? Evler yapılana kadar konteynır getirilmeli. Kentsel dönüşüm yapılmalı, depreme karşı tedbirler alınmalı. Daha dün Elazığ ve Malatya depremini yaşadık” ifadelerinde bulundu. 

Veli Ağbaba da, “Yaptıkları tek şey cenaze namazı kılmak, cenaze kaldırmak. Ama depremde tedbir almıyor, sorumluluklarını yerine getirmiyorlar. Bölgedeki evlerin çoğu yıkılmak üzere, oturulacak düzeyde değil. Bir an önce harekete geçilmeli. Şu an ülkenin en büyük sorunu yaşam problemi. Bilim adamları İstanbul için büyük bir deprem uyarısında bulunuyor. Evler depreme dayanaklı hale getirilmeli. 5.9 büyüklüğündeki bir depremde yüzlerce ev yıkılırken daha büyük bir depremde binlerce bina yıkılırsa bunun nedeni yoksulluk, geri kalmışlık, tedbirsizlik olur” diye konuştu.