Cenevre Görüşmeşleri için bir açıklama da Cumhurbaşkanlığı'ndan

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı açıklamada, 29 Ocak’ta, İsviçre’nin Cenevre kentinde başlayacak Suriye görüşmelerine PYD’nin katılımı hakkında "Cenevre'de PKK bağlantılı grupların temsiline karşıyız" dedi ve Türkiye'nin en üst düzeyde temsil edileceğini duyurdu.

27 Ocak 2016 Çarşamba, 12:06
Abone Ol google-news

Kalın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

Terör örgütü ile yapılan mücadele hiçbir zaman Kürtlerle yapılan bir mücadele değildir. Bunun tersini iddia etmek, terör örgütünün Kürtleri temsil ettiğini, hatta onları eşitlemek anlamına gelir ki bunun hakikatlerle bir ilgisi olmadığı çok açık bir şekilde ortadadır. Terör örgütünün kendini Kürt vatandaşlarımızın hamisi, temsilcisi gibi gösterme gayreti olabilir, bu bir propagandadan ibarettir."

Zaman zaman bize yapılan 'çatışmalar dursun, operasyonlar durdurulsun, şu yapılsın bu yapılsın' türü çağrıların doğru adresi 'terör örgütüne silah bırakma' çağrısıdır. Bizim onlara da çağrımız, bize, kamu düzenini kurmak için yaptığımız faaliyetlerle ilgili çağrı yapmak yerine, terör örgütüne ve onların bağlı olduğu gruplara silah bırakmaları yönünde çağrı yapmalarıdır."

'PKK BAĞLANTILI GRUPLARIN TEMSİLİNE KARŞIYIZ'

Cenevre'de en üst düzeyde temsil edileceğiz. Cenevre'de PKK bağlantılı grupların temsiline karşıyız. Suriye'nin kuzeyinde fiili duruma müsamaha göstermeyiz.

'DOĞU'DA BELEDİYELERİN YASADIŞI FAALİYETLERİNİ GÖRDÜK'

Özellikle son aylarda Doğu ve Güneydoğu’da belli belediyelerin ne tür yasadışı faaliyetler içinde olduğunu biz gördük. Bunu yasal çerçeveye, kılıfa uydurmaya çalışıyor olabilirler. Ama bu hendeklerin çukurların hangi makinalarla ne tür imkanlarla kazıldığı artık herkes tarafından biliniyor. Dolayısıyla burada Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrı doğrudan bununla ilgilidir yani devletin verdiği imkanları devlet aleyhine kullanmaya çalışanların önüne geçmek amacıyla yapılmış bir çağrıdır. (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kaymakamlarla buluşmasında kullandığı ‘Gerekirse mevzuatı bir kenara koyun’ ifadesiyle ilgili yaşanan tartışmalara ilişkin)