Çevrecilerin liman tepkisi

Çevreciler Marmaris Limanı'nı büyütme girişimine tepki gösterdi. Marmaris Çevre Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan,''Proje onaylanırsa eylem yapacağız, sonuç alamazsak İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceğiz'' diye konuştu.

27 Kasım 2008 Perşembe, 13:56
Abone Ol google-news

Çevreciler adına bir otelde basın toplantısı düzenleyen Marmaris Çevre Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan, Marmaris Limanı'nın büyütülmesinin çevreye zarar vereceğini söyledi.
Ersan, ''Bu proje, insanlığa, doğaya saygısızlık projesidir. Bu bir menfaat projesidir. Bu proje, Ankara'da bakanlıkların koridorları arasında, Marmarislilerin haberi olmadan gizli gizli pişiyor. Son aşamaya geliniyor ve iki imza kalıyor. O pişen mangalı biz söndürürüz. Çünkü bu konuda Marmaris halkına saygısızlık yapılıyor. Ülke tarihinin en büyük çevre eylemini yapacağız. Halkımızın da bu mücadeleye katılmasını bekliyoruz. Proje onaylanırsa eylem yapacağız. Eylemlerden bir sonuç alamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağız'' dedi.

Limanın büyütülmesinin güvenlik açısından da sorunlar oluşturacağını iddia eden Ersan, şöyle dedi: ''Marmaris'te Aksaz Deniz Üs Komutanlığı var. Depremden sonra Gölcük buraya taşınmış. Böylesine stratejik bir bölgeyi nasıl çiğneyebiliyorlar. Dev gemiler gelecek. Her türlü savaş gemisi gelecek. Liman büyüdüğünde hiç kimse buna dur diyemez ve geri çeviremez. Genel Kurmay Başkanlığı'na telgraf gönderdik. Telgrafta ülkemizin geleceğinin tehlikeye atıldığını ifade ettik. Limanın yan tarafından Sahil Güvenlik Komutanlığı var. Sahil Güvenliğin, limanın büyüyeceğinden haberleri yok. 'Böyle bir şey olamaz' diyorlar.''

Limanın büyümesinin Osmaniye köyünde açılmak istenen manganez madeni ocaklarıyla da ilgili olduğunu öne süren Ersan, çıkan madenlerin limandan yük gemilerine yüklenerek gönderilme planları yapıldığını iddia etti.

 

Marmaris Limanı

2001 yılında özeleştirilen ve işletmesi 49 yıllığına Marmaris Liman İşletmeciliği AŞ tarafından alınan Marmaris Limanı yılda yaklaşık 100 kruvaziyer gemiye ev sahipliği yapıyor. Aynı anda iki mega yolcu gemisini kabul edemeyen liman işletmecileri 300 metrelik ilave bir rıhtım daha yaparak aynı anda 4 yolcu gemisinin demirlemesini sağlamak istiyor.