'CHP Kürt sorununda lokomotif olacak'

Diyarbakır'da bir dizi temaslarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, daha etkili olmak istediklerini söyledi. Heyette bulunan Gaziantep eski Belediye Başkanı Celal Doğan ise 'CHP Kürt sorununun çözümünde vagon değil lokomotif olmak istiyor' diye konuştu.

23 Aralık 2011 Cuma, 20:28
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, CHP milletvekilleri Hilal Kaplan, Oğuz Oyan, PM üyesi Levent Eyipişiren, Gaziantep eski Belediye Başkanı Celal Doğan, Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, CHP İl Başkanı Muzaffer Sayın ve beraberindeki heyetle önce Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak’ı makamında ziyaret etti. Bölgede temaslarda bulunacaklarını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Matkap, “Bölgede ekonomik, sosyal, siyasal sorunlar var. Bütün olarak ele alınması gerekiyor. Son günlerde bu eksikliği gidermek için çaba içine girdik. Örgütsel olarak tazelenmeye, yenilenmeye ihtiyaç duyuyoruz. Daha etkili olmak istiyoruz daha yetkili olmak istiyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise CHP heyetini beyaz güllerle karşıladı. Baydemir, “Bugün bu coğrafyada yaşamını yitiren her askerin, her polisin, her gerillanın, her sivil yurttaşın vebalinin bir ayrım koymadan biz siyasetçilerde olduğuna inanıyorum. Biz risk alırsak, biz sorumluluk alırsak kardeş kavgasının nihayete erdirmeye muktedir olduğumuza inanıyorum. Bunun için müzakere şarttır, istişare şarttır, diyalog şarttır, konuşmak şarttır” diye konuştu. Gaziantep eski Belediye Başkanı Celal Doğan da “100 yıldan bu yana denenmiş olan tüm metotlarla Kürt halkının demokratik haklarının sağlanması veya geri götürülmesi mümkün olmadı. Kaba bir tabip olacak belki ama denenmişi denemek ahmaklıktır. Başkan Baydemir bizi beyaz gülle karşıladı. CHP heyeti de Diyarbakır’da yeni bir sayfa açtı. Bu sayfayı çok samimi bulmanızı istiyorum. CHP Kürt sorununun çözümünde vagon değil lokomotif olmak istiyor” diye konuştu.