'CHP'de artık disiplin işleyecek'

Gürsel Tekin CHP'ye yönelik eleştirilere ilişkin sadece vekil seçilemeyen arkadaşlarımın konuşması üzüntü verici dedi. Tekin, 'CHP için artık disiplin işleyecek' dedi.

21 Haziran 2011 Salı, 11:12
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ''Olabildiğince bugüne kadar parti içi tartışmaların içinde olmadım. Asla ve asla partim yıpranmasın diye, tüm haksızlıklara rağmen partim yara almasın diye hep içime attım. Şimdi görüyorum ki daha 8 ay önce birbirlerini boğazlayanlar, birbirleriyle kavga edenler, şer odakları şimdi bir araya gelmiş'' dedi.

Tekin, kurucu başkanı olduğu Cumhuriyet Halk Evleri'nin (CHE) Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen yıl sonu şölenine katıldı. Buradaki konuşmasında Tekin, Türkiye'de ''Deniz Feneri Derneğine tanınan toleransın, kendi derneklerine tanınmadığını'' ifade etti.

Yarın seçim olacakmış gibi bütün örgütteki arkadaşlarıyla sokaklarda olacaklarını kaydeden Tekin, ''AKP'nin ötekileştirdiği, yok saydığı insanlarla bütünleşmek, CHP'nin namus borcu olacaktır. Siz 25 yıl sosyal demokratlarıyla işçisiyle köylüsüyle yoksuluyla bütünleşmeyeceksiniz, onları yok sayacaksınız, onları AKP'nin arka bahçesi gibi göreceksiniz. Sonra dönüp diyeceksiniz ki: Ey Kemal Kılıçdaroğlu 3 ayda niye düzeltemediniz? El insaf demezler mi size? Ben ve arkadaşlarım, Kemal Kılıçdaroğlu'nun sonuna kadar yanında olacağız'' dedi.

Tekin, yarın MYK toplantıları olduğunu hatırlatarak, ''Toplantıdan sonra bütün sabır şeylerimi kontrol ederek genel başkanımın izniyle ne konuşacağımı sizler de merakla bekleyeceksiniz. Olabildiğince bugüne kadar parti içi tartışmaların içinde olmadım. Asla ve asla partim yıpranmasın diye, tüm haksızlıklara rağmen partim yara almasın diye hep içime attım. Şimdi görüyorum ki daha 8 ay önce birbirlerini boğazlayanlar, birbirleriyle kavga edenler, şer odakları şimdi bir araya gelmiş'' diye konuştu.

''Projeyi kapatma talimatı, arkadaşlarımdan geldi"

Şölen çıkışında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tekin, 2007 yılında CHP İstanbul İl Başkanı olduğu sıralarda, aynı zamanda özellikle sosyal yaşamdan yoksun bırakılmış bölgelerde CHE projesi başlatarak bu projenin başkanı olduğunu anlattı.

Projenin önemini vurgulayan Tekin, ''Bu projenin arkasında kamu kaynakları yok, bu projenin arkasında devlet desteği yok. Bu proje, sadece ve sadece inanmış insanların katkı sunmuş olduğu bir projedir. Bu projeyi kapatma talimatının benim arkadaşlarım tarafından geldiğini ilk kez sizinle paylaşıyorum. Daha sonra bu projenin, partinin değil bir derneğin yönetiminde olduğunu fark edince el çektiler. Bu ne acı bir şeydir'' dedi.
Bir gazetecinin ''İçerideki konuşmanızda şer odaklarından bahsettiniz, 'birbirini boğazlayan şer odakları' ifadesini kullandınız. O şer odakları kimdir?'' şeklinde yönelttiği soruya da Tekin, şunları söyledi:

''25 yıldır şerefle siyaset yapmış olduğum CHP'de bugüne kadar ben, Sayın Genel Başkanım dahil olmak üzere partinin kurumsal kimliğine zarar verebilecek bir tek kelime etmiş değiliz. Yani bu önemli projenin bile kapanması talimatı verilirken sessiz kalan bir insanım. Şimdi örgütlerden sorumlu 3 aylık bir genel başkan yardımcısıyım. Dehşetle izliyorum, kamuoyunda, basında, medyada, televizyon televizyon koşan arkadaşlarımız keşke seçim arifesinde sokaklarda sayın genel başkanımız gibi, ilçe başkanlarımız gibi sokakta koşturabilselerdi ama bugün televizyon televizyon koşup partinin kurumsal kimliğini zedeleyenler, hiç kusura bakmasınlar bundan sonra bu partide disiplin de işleyecektir, demokrasi de işleyecektir. Demokrasi işleteceğim diye partinin kurumsal kimliğine zarar veren arkadaşlarımızı genel başkanımız uyardı, ben de örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak uyarmak istiyorum.''

Tekin, bir gazetecinin, ''Eleştirileri kabul etmiyor musunuz, eksen kaymıyor mu, muhafazakarlaşmıyor mu? Gelen eleştiriler hep bunlar'' şeklinde yönelttiği soruya ise eleştirilerin hiçbirine katılmadığını belirterek, ''Eğer burada biraz önce gördüğünüz insanlarla kaynaşmak, bütünleşmek, eksen kaymasıysa bunlar sonuna kadar devam edecek'' dedi.

''CHP'de hiçbir sorun yok"

''CHP'de Kurultaya gidilirse nasıl bir sonuç çıkar? CHP'nin bundan sonraki geleceği ne olur?'' şeklinde sorulan soruyu ise Tekin, CHP'nin geleceğine hiçbir şey olmayacağını, CHP'nin bir çınar olduğunu kaydederek, ''CHP, nasıl bugüne kadar hayatını devam ettirmişse, bu günden sonra da devam ettirecektir. CHP'de bugüne kadar özellikle 1992'den sonra 15 kurultay yapılmıştır. 15 tane kurultay keşke partideki bütün bu sorunları çözebilseydi, 16'ncısı olabilir. Onun için kurultayın olacağını zannetmiyorum. Ben bugüne kadar yani kurultay talep etmesi gereken il başkanlarımızın, kurultay delegelerimizin böyle bir talebinin olmadığını, sadece milletvekili olamayan arkadaşların bu taleplerinin olduğunu görüyorum. Bu da çok acı bir şey'' şeklinde yanıtladı.

''Bu kasıtlı bir şey mi?'' şeklinde yöneltilen soruya da Tekin, ''Kasıtlı anlamında bir şey söylemek istemiyorum ama konuşanlara baktığınızda milletvekili olamayan arkadaşlarımız'' dedi.

Tekin, MYK'dan sonra genel başkanın izni olursa bir çok şeyi paylaşacağını kaydederek, ''CHP, yoluna devam ediyor, CHP'de hiçbir sorun yok. Sadece ve sadece 'niye vekil olamadım' diyen arkadaşlarımızın mücadeleleri olabilir. Buna da saygı duyarım ama bunu mümkünse televizyon kanallarında tartışmadan yaparlarsa daha çok saygı duyarım'' diye konuştu.

Tekin, 12 Haziran seçimlerinden sonra partiye yönelik yapılan, özellikle parti içi yapılan eleştirilerin de sorulması üzerine de ''Kim eleştiriyor, örgüt mü, il başkanları mı, ilçe başkanlarımı, seçmen mi? İşte burada insanlar. CHP örgütlerine güvenimiz sonsuz. CHP'de hiçbir ideolojik tartışma söz konusu değildir. Türkiye'nin CHP'nin birlik ve bütünlüğüne ihtiyaç duyduğu dönemde partiyi zedelemenin kimseye yararı olmayacağını herkesin bilmesi gerekiyor. Eğer burada bir eksik varsa elbette hesaplarız ama 20-25 yıllık sorunu çözememişsiniz, 4 aylık yönetime 'niye çözemediniz' derseniz bu insafsızlık olur. Siyasi partilerin amacı, iktidar olmaktır. CHP, bundan sonra yoluna devam edecektir'' şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, ''Rasim Ozan Kütahyalı ile karşı karşıya geldiniz. Mart ayındaki programda yaptığınız 'yüzde 30 alamazsam istifa dahi gelebilir' açıklamanız var'' sorusuna ise Tekin, ''Söylemedim öyle bir şey, izlediğinizde göreceksiniz. Siyasi partilerin amacı, iktidar olmaktır. Maça çıkarken 'biz yenileceğiz' diyen bir takım kaptanını düşünebilir misiniz? Bu eleştirilerin hiçbirisi doğru değildir'' şeklinde konuştu.