CHP'den, Ergene'ye kurulacak termik santral için araştırma önergesi

CHP, Tekirdağ'ın Ergene İlçesi'ne kurulması planlanan termik santralın insan sağlığına, tarım ürünlerine, ormanlara, doğal dengeye vereceği zararları; aynı zamanda yerel, bölgesel, ulusal düzeyde olası etkilerinin araştırılması, önlenmesi ve çözüm bulunması için Meclis araştırması açılmasını istedi.

21 Kasım 2014 Cuma, 15:18
Abone Ol google-news

CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ve arkadaşlarının imzasını taşıyan araştırma önergesi TBMM Başkanlığı'na sundu.

Önergede, Ergene ilçesinde yaklaşık 6,5 hektarlık alanda tesis edilmesi planlanan "Modern Enerji Buhar Üretim Santrali Projesi" adı altında, verimli tarım arazilerinin yer aldığı bölgeye termik santral kurulacağı ifade edildi.

Santralın yapılacağı yere sadece 500 metre mesafede binlerce insanın yaşadığı, geçimlerini ise tarım ve hayvancılıkla sağladıkları ifade edilen önergede, termik santralların insan ve çevre sağlığına yönelik etkilerine ilişkin araştırmalardan da örnekler verildi.

Önergede, şunlar kaydedildi:

"Bir yandan Ergene nehrini sözde kurtarmak, suyunu temizlemek için milyon dolarlar harcandığı iddia edilirken, diğer taraftan aynı yerde yeni bir doğa faciası yaratılmaya çalışılması büyük bir çelişki olarak karşımıza çıkmaktadır. Bölgemizi bekleyen çok ciddi sorunlar vardır. İnsan sağlığı, doğa kirliliği hiçe sayılarak bölgemizde yapılması planlanan bu termik santral binlerce ailenin sosyal-ekonomik yaşamını olumsuz etkileyecek, tarım arazileri yok olacak, toprak, su, hava kirliliği ile henüz bir çözüme ulaşmamış çevre sorunlarına bir yenisi daha eklenecektir.

Geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan bölge halkının yaşayacağı bu mağduriyetin önüne geçmek, kurulacak termik santralin insan sağlığına, tarım ürünlerine, ormanlara, doğal dengeye vereceği zararları, aynı zamanda yerel, bölgesel, ulusal düzeyde olası etkilerinin araştırılması, önlenmesi ve çözüm bulunması amacıyla, Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz."