CHP'den 'yeni anayasa' açıklaması: Çalışmalarımız tamamlandı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "Yeni anayasa çalışmalarımız tamamlandı. Bugün tartıştık. İYİ Parti Meclisi'nde de ele alınacak" açıklaması yaptı.

17 Mayıs 2021 Pazartesi, 17:25
CHP'den 'yeni anayasa' açıklaması: Çalışmalarımız tamamlandı
Abone Ol google-news

Partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklamalarda bulunan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, açıklamasında salgında mağdur olan vatandaşlardan 'helallik' isteyen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, "Milletimiz hesaplaşmak için sandığı bekliyor" sözleriyle yanıt verdi.  

CHP Sözcüsü Öztrak, “Bugün toplantımızda, vatandaşlarımızı ezen ekonomik krizi, derinleşen devlet krizini, yönetilemeyen sağlık krizini, bunların iç içe geçmesiyle ortaya çıkan buhranı değerlendirdik. Bu buhrandan yurttaşlarımızı salimen çıkarmanın yollarını konuştuk" bilgisini paylaştı.

Faik Öztrak'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

YENİ ANAYASA 

Yeni Anayasa çalışmalarımız tamamlandı. Bugün tartıştık. CHP Parti Meclisi'nde de ele alınacak. Tüm muhalefet partilerinin güçlendirilmiş parlamenter sistem çerçevesinde anayasa çalışmalarını yürütmesi son derece değerlidir. Bunun özellikle altını çizmek istiyorum. Tabii ki biz de anayasa değişikliği ile ilgili sistem değişikliği ile ilgili görüşlerimizi açıklayacağız.

İKTİDAR OLMA DURUMUNDA MİLLET İTTİFAKI’NDAKİ GENEL BAŞKANLARIN OLASI GÖREVLERİ

Her şeyden önce bizim Millet ittifakı adına konuşmamız doğru olmaz. Sayın Genel Başkanımız kendi görüşlerini paylaşmıştır. Millet İttifakı liderlerinin yönetimde yer almasının milletimizin güvenini artıracağını söylemiş ve temenni de bulunmuştur. Bu sayın Genel Başkanımızın bir temennisidir. 

"YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARIMIZ TAMAMLANDI"

Öztrak, "Anayasa çalışmaları ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme yönelik çalışmalarınız olduğunu biliyoruz. CHP’nin çalışması ne durumda?" sorusuna, "Yeni anayasa çalışmalarımız tamamlandı, bugün tartıştık. İlk Parti Meclisinde de ele alınacak. Tabi tüm muhalefet partilerinin güçlendirilmiş parlamenter sistem çerçevesinde anayasa çalışmalarını yürütmesi son derece değerlidir. Bunun özellikle altını çizmek istiyorum. Tabi ki, biz de anayasa değişikliğiyle ilgili, sistem değişikliğiyle ilgili görüşlerimizi açıklayacağız" yanıtını verdi.

Öztrak ayrırac "Kılıçdaroğlu, HDP’yi ayrı tutarak Millet İttifakı’nda yer alan isimlerin, liderlerin seçim sonrası hangi görevlerde yer alacağı seçim öncesi açıklanmalı demişti. “Seçmenin karşısına net bir tabloyla çıkılmalı” ifadesini kullanmıştı" hatırlatması için de "Her şeyden önce bizim tabi Millet İttifakı adına konuşmamız doğru olmaz. Sayın Genel Başkanımız kendi görüşlerini paylaşmıştır. Millet İttifakı liderlerinin yönetimde yer almasının milletimizin güvenini arttıracağını söylemiş ve temennide bulunmuştur. Bu Sayın Genel Başkanımızın bir temennisidir" ifadelerini kullandı.