CHP'liler Erdoğan ve bakanlar hakkında suç duyurusunda bulundu

CHP Elazığ il teşkilatı üyeleri, 'çözüm süreci'ni başlatan, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve kamu görevlileri hakkında, 'terör örgütüne yardım ve yataklık' suçlamasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

30 Mart 2016 Çarşamba, 22:41
Abone Ol google-news

Adliye önünde açıklama yapan CHP İl Başkanı Zeki Kaplan, "Çözüm süreci adı altında, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emir ve talimatıyla, AKP hükümeti üyeleri ve bürokratlarınca terör örgütünün lideri ve üyeleri ile bir dizi görüşmeler yapıldığı kamuoyunun malumudur.

Buna karşın genel başkanımız ve partimizin tüm kademelerince yapılan, sürecin parlamento temelinde yürütülmesi ve şeffaf olması uyarıları ise göz ardı edilmiştir. Bu dönemde, terör örgütünün şehir yapılanmasını kuvvetlendirmesine ve örgütün şehir ve ilçe merkezlerine silah ve mühimmat depolamasına dönemin AKP hükümetinin Başbakanı, üyeleri ve bürokratları göz yumulduğu, fırsat verildiği bilinmektedir. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan, valilere, kaymakamlara ve güvenlik güçlerine müdahale etmemeleri konusunda talimat verdiklerini bizzat ikrar etmiştir" dedi.


AK Parti hükümetinin yardımları sayesinde güçlenen terör örgütü yeniden silahlı ve bombalı eylemlerine başladığını öne süren Kaplan, "Terörün bu denli yoğunlaşmasında terör örgütünün tahkimat yapmasına göz yuman ve bürokratlara bu konuda emir, talimat veren dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin AKP'li hükümet üyeleri ve bürokratlarının bu eylemleri terör örgütüne yardım ve yataklık suçunu oluşturmaktadır. Bu nedenle Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu, Beşir Atalay, Yalçın Akdoğan, Efkan Ala, Hakan Fidan, İl Valileri, MİT ve ilgili kamu görevlileri hakkında "Terör Örgütüne Yardım ve Yataklık" suçundan bugün suç duyurusunda bulunuyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından CHP'liler, hazırladıkları suç duyuru dilekçelerini savcılığı teslim etti.