‘Çingene Baron’ operetine bol alkış

Johann Strauss II’nin ölümsüz eseri “Çingene Baron”, Gürçil Çeliktaş’ın rejisiyle Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde hayat buluyor.

10 Aralık 2018 Pazartesi, 23:20
Abone Ol google-news

Prömiyer akşamı kapalı gişe seyircisiyle buluşan “Çingene Baron” opereti pazartesi günü ikinci defa Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Aydın Gün Sahnesi’nde sahnelendi.

Zengin bir müzikal yapıya sahip olan “Çingene Baron” operetinin orkestra şefliğini Artun Hoinic üstleniyor. Koro partisinin adeta bir solist gibi yoğun olduğu eserin koro şefliğini Mikail Iskrov yapmaktadır. 2 perdeden oluşan eserin dekor tasarımı Nihat Kahraman’a, kostüm tasarımı Nursun Ünlü’ye, koreografisi N. Bilsel Demireller’e, ışık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz’a ait.

Hikâyenin olay örgüsü şu şekilde;

Falcı Czipra sürgünden dönen Barinkay’ı tanır ve ona; çok güzel bir kadınla evleneceğini ve ailesinden kalan hazineyi bulacağını söyler. Zamanında Barinkay’ın arazisine el koyan domuz tüccarı Zsupan, Barinkay’ın gelişinden hiç memnun olmamıştır; ancak arazileri kaybetmemek adına, bu  beklenmedik misafir ile kızını evlendirmenin yollarını aramaya başlamıştır bile. Çingeneler ile yaşamaya başlayan Barinkay, burada gerçek aşkı Saffi’yi bulur; fakat talihsizlikler peşlerini bırakmaz, mutlulukları kısa sürer.