Denklik sorunu yaşayan 35 bini aşkın genci ilgilendiren süreçte yeni skandal

Öğrencilerin denklik sorunu yaşadığı için Yükseköğretim Kurulu'na iletilen 104 raporun tamamı aynı günde karara bağlanıp hepsinin reddedildiği öğrenildi.

Yayınlanma: 02.06.2021 - 04:00
Denklik sorunu yaşayan 35 bini aşkın genci ilgilendiren süreçte yeni skandal
Abone Ol google-news

Denklik sorunu yaşayan öğrencilere ilişkin 12 Aralık 2018 tarihli Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Genel Sekreterlik yazısında, 104 adet raporun aynı gün karara bağlandığı ve tüm öğrencilerin başvurularının reddildiği öğrenildi. Günde 8 saat çalışıldığı düşünüldüğünde Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun rapor başına ortalama 4 dakika 36 saniye içerisinde karar verdiği görülürken, her raporda içerisinde 12 dosya incelendiği ve dosya başına ortalama 23 saniye inceleme yapıldığı ortaya çıktı. 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan Turgay Erkekli 2015 yılında Kosova’daki Iliria College-Iliria Royal Üniversity’e geçiş yaptı. Burada hukuk bölümünden mezun olan Turgay Erkekli 2018 yılında diplomasına denklik belgesi düzenlenmesi için YÖK’e başvuru yaptı. Erkekli’nin başvurusu Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 12 Aralık 2018 tarihli kararı doğrultusunda yurtdışında kalış süresinin yetersiz olduğundan bahisle reddedildi. 

İDARE MAHKEMESİ REDDETTİ

Erkekli bu karara karşı Ankara 5. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Ancak açtığı dava da yerel mahkeme tarafından ilgili ülkede kaldığı süre yetersiz olduğu belirtilip reddedildi.

İSTİNAFIN KARARI BEKLENİYOR

Denklik mağduru Turgay Erkekli’nin avukatı “Bir kimsenin tüm eğitim geçmişi ile öğrenim kazanımlarının 23 saniyede değerlendirilmesinin mümkün olmadığı açıktır. Bu nedenle YÖK’ün denklik işlemi yapmadığı, yürütme kurulu yerine genel sekreterliğin denklik kararlarını verdiği anlaşılıyor” diyerek bu duruma tepki gösterdi. Yaşanan bu durumu ve dosya kapsamında yaşanan hukuksuzlukları istinaf dilekçesinde sıralayan Erkekli’nin avukatı yerel mahkemenin verdiği kararın bozulmasını istedi. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler