"Deprem Komisyonu sürekli olsun" önerisi

Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı, AKP İstanbul Milletvekili İdris Güllüce, diğer ihtisas komisyonları gibi Deprem Komisyonu'nun da meclisin sürekli komisyonu olmasını önerdi.

07 Nisan 2011 Perşembe, 13:58
Abone Ol google-news

AKP İstanbul Milletvekili İdris Güllüce, TBMM Genel Kurulunda Deprem Araştırma Komisyonunun raporu üzerinde milletvekillerinin eleştirilerini yanıtladı.

Komisyon raporunda, kişisel görüşlerin, siyasetin değil, bilim adamlarının görüşlerini yazdıklarını ifade eden Güllüce, depremin siyasetinin olmayacağını, bunun bir devlet politikası olması gerektiğini söyledi.

Güllüce, raporda 1999 depreminin ardından dönemin hükümetinin yaptıklarının da sayfalarca yer aldığını belirtti.

Depremin, çok ciddi araştırma isteyen bir konu olduğuna işaret eden Güllüce, diğer ihtisas komisyonları gibi Deprem Komisyonunun da meclisin sürekli komisyonu haline getirilmesini önerdiklerini kaydetti.

Enkaz kaldırmanın, başlı başına bir tez konusu olduğunu dile getiren Güllüce, hasar tespitleri üzerinde de çalışmalar yaptıklarını bildirdi. Güllüce, hasar tespitinin doğru yapılamamasının vatandaşların mağduriyetine neden olacağını ifade ederek, ''Hasar tespitinde çok iyi noktada değiliz. Her kurumun çalışma yapması gerekiyor'' dedi.

Güllüce, 1999 depremi öncesinde yapı denetiminin doğru dürüst yapılamadığını, depremin ardından çıkarılan yasayla yapı denetiminin şu anda oldukça iyi düzeyde olduğuna dikkati çekti.

İstanbul'un, Marmara'nın birinci derece deprem bölgesi olmasına rağmen o günkü teknik şartlar nedeniyle 2. derece olarak nitelendirildiğini anımsatan Güllüce, bilim adamlarının, ''Hayır birinci derece'' diyerek itiraz ettiğini söyledi.

Güllüce, ''1999 dönemindeki ile bugünkü Kızılay aynı düzeyde değil, depo, yönetim, organizasyon alanlarında aynı değil. O günü kınamak için söylemiyorum, o gün öyleydi. 2011'in Kızılayı 1999'unkinden çok daha iyi'' diye konuştu.

''Bütün binalar yıkılıp, yeniden yapılmalı'' sözünün bir temenni olduğunu dile getiren Güllüce, raporlarındakinin temenni değil, kesin öneriler ve teknik çözümler olduğunu anlattı.

Bu arada AKP milletvekillerine, AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı ve üzerinde ''23. Dönem TBMM çalışmalarına katkılarınızdan dolayı teşekkür eder sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim'' yazılı tabak dağıtıldı.