Din sınavında skandal soru... 'Yanlış şık' Ali İsmail

Van'da bir yayınevi 6. sınıflar için hazırladığı deneme sınavı kitapçığında büyük bir skandala imza attı. Gezi olaylarında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın fotoğrafını şıklar arasına koydu.

03 Nisan 2015 Cuma, 17:32
Abone Ol google-news

Evrensel Gazetesi'nin haberine göre, Van'da bir yayınevi 6. sınıflar için hazırladığı deneme sınavı kitapçığında büyük bir skandala imza attı. Deneme sınavı kitapçığında Gezi eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın oturur haldeki fotoğrafı, şıklara konuldu ve 'Aşağıdaki görsellerde namazdaki hareketlerden hangisi yanlış gösterilmiştir' diye soruldu.

6. sınıf öğrencisine skandal soru

Salı günü Erciş'te yapılan deneme sınavında kullanılan B kitapçıklarında büyük bir skandala imza atıldı. Sözün Özü yayınları tarafından hazırlanan ve bu yayıneviyle anlaşmalı okulların bütün Türkiye'de 6. sınıf öğrencileri için yaptığı deneme sınavı kitapçığındaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde, "Namaz, başlama tekbiri, ayakta durmak, eğilmek (rükû), secde yapmak ve selam vermek gibi hareketlerden oluşur. Buna göre aşağıdaki görsellerde namazdaki hareketlerden hangisi yanlış gösterilmiştir" sorusuna yer verildi. Sorunun şıklarının üçünde çeşitli namaz pozisyonlarında çocuklar resmedildi. Ancak şıklardan birine Eskişehir'de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın otururken çekilmiş fotoğrafına yer verildi.