"Dinlemek mümkün değil"

Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, cep telefonunda konuşulan her şeyin dinlenmesi ve kaydedilmesinin hukuki ve teknik olarak mümkün olmadığını ifade etti.

05 Eylül 2009 Cumartesi, 17:07
Abone Ol google-news

Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, bugün bir gazetede, ''Telekulakta Son Nokta'' başlığı ile verilen haberde ''savcılık emri olsun olmasın herkesin konuşmasının dinlendiği ve kaydedildiğinin'' iddia edildiğini anımsattı.

Şimşek, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) intikal ettirilen mahkeme kararları çerçevesinde oluşan ses kayıtları ile ilgili tüm işlemlerin cumhuriyet savcısının kontrolünde ve ilgili kolluk birimleri tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

''Cep telefonunda konuşulan her şeyin dinlendiği, kaydedildiği ve bir gün internette elden ele dolaşabileceği kaygısından'' da söz konusu haberde bahsedildiğini ifade eden Şimşek, şunları kaydetti:

''TC vatandaşlarının cep telefonunda konuştuğu her şeyin dinlenmesi ve kaydedilmesi, hem hukuki hem de teknik olarak mümkün değildir. Bugüne kadar internet ortamında yer alan kayıtların Başkanlığımızla ilgisi bulunmamaktadır. Bu kayıtlar, ya ortam dinlemesi olarak tabir edilen ses kayıtlarından ya da kovuşturma safhasında dosyasında yer alan ve ilgili kişilerin ve avukatlarının ulaşabileceği aleni kayıtlardır.''
 

''Her türlü hukuki mücadele yapılacaktır''

Şimşek, 15 Şubat'tan itibaren yapılan görüşmelerin kaydının savcılık tarafından TİB'den talep edildiği yönündeki iddiaya ilişkin olarak da, herhangi bir tarihten önceki bir ses kaydı talebinin karşılanmasının teknik olarak mümkün olmadığını belirtti. İletişimin tespiti olarak ifade edilenin 'kimin kimi, ne zaman aradığı' bilgisi olduğunu vurgulayan Şimşek, bu bilginin, geçmişe yönelik olarak mahkemeler ve Cumhuriyet Savcılıkları'nca soruşturma ve kovuşturmalar da çok sık kullanılan bir yöntem olduğunu aktardı.

Başkanlığın ilgili kolluk ve istihbarat birimlerince alınan mahkeme kararlarını, usul ve esas açısından tekrar gözden geçirerek itiraz ettiğini belirten Şimşek, itirazların dinleme kararının uygulanmaması gibi bir sonuç doğurmadığını, söz konusu kararın uygulanmasının zorunluluk olduğunu belirtti. Şimşek, ''Başkanlığımızca yapılan itirazın kabul edilmesi ve söz konusu kararın kaldırılması durumunda, sistem otomatik olarak oluşan verileri silmekte ve kararın uygulanmasını ortadan kaldırmaktadır'' dedi.

Haberde, İstanbul Güngören'de 8 Martta işlenen cinayetten önce ve sonra dinlemeden söz edildiğini de aktaran Şimşek, herhangi biri ile ilgili mahkeme karar tarihinden önce dinleme kayıtlarının verilmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Şimşek, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Başkanlığımızda dinleme yapılmamaktadır. Bugüne kadar gündeme gelen hususların hiç biri Başkanlığımız ile ilgili değildir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlarına uygun olarak görev yapılmaktadır. Başkanlığımızı yıpratmak üzere kasıtlı olarak yapılan bu türlü yayınlarla ilgili her türlü hukuki mücadele yapılacaktır.''