Duble yolları eleştirince...

Duble yolların ağaç katliamına neden olduğunu savundu, Başbakan'a hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı...

11 Mayıs 2011 Çarşamba, 15:41
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 9 Mayıs Pazartesi günü parti rozetini taktığı seyahat acentesi işletmecisi Nurcan Dağ, yanında çalışan Özlem Önem Alınmışel’le, iş için gittiği Ula İlçesi’ne bağlı Akyaka Beldesi’nden, Marmaris’e dönmek üzere otomobiliyle hareket etti. Marmaris Taşhan Mevkii’ne gelindiğinde, Nurcan Dağ’ın kullandığı otomobilin önü trafik polisileri tarafından kesildi. Polisler, hakkında Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla şikayet bulunduğunu belirtikleri Özlem Önem Alınmışel’in, savcıya ifade vermek üzere otomobilden inmesini istedi. Bu arada, CHP’li Nurcan Dağ’ın telefonla aradığı avukatları Necmettin Yankol’un yanı sıra, Marmaris Belediye Başkanı CHP’li Ali Acar, aynı partinin Muğla İl Genel Meclisi üyeleri Dursun Kaplan ile Suat Esin, ilçe yönetim kurulu üyeleri ve gazeteciler de olay yerine geldi.

Savcılık takimatı olup olmadığı sorulunca polis salıverdi

DHA'nın haberine göre avukat Yankol polislere, Taşhan Mevkii’nin jandarma bölgesi olduğunu söyledi. Yankol ayrıca polislere, Alınmışel hakkında alınkonulması konusunde herhangi bir savcılık talimatı bulunup bulunmadığını sordu. Bunun üzerine kendi aralarında konuşan polisler, tutanak tutup Alınmışel’in yola devam edebileceğini söyledi. Böylece Alınmışel’in yaklaşık 2 saat süren alıkonulmuşluğu sona erdi.

"Başbakan'ın adını bile anmadım"

Siyasi bir kimliği ve bir partiye üyeliğinin bulunmadığını belyirten Özlem Önem Alınmışel, başından geçenleri basın mensuplarına şöyle anlattı:
"Anlaşmalı olduğumuz ve müşterilerimizi gönderdiğimiz tekneleri görmek için bu sabah Akyaka’ya gittik. Sonradan Akyaka AK Parti Belde Başkanı olduğunu öğrendiğim Mehmet Gümüş, tekneleri incelerken benimle sohbet etmeye başladı. Konu duble yol çalışmalarından açıldı. Ben duble yol çalışmalarının çevreye zarar verdiğini, ağaç katliamına sebep olduğunu savundum. Beyefendi bu görüşüme sert karşılık verdi. Ben ve benim gibi düşünenler için ’Okumuş cahillersiniz’ dedi. Yol çalışmalarını, hükümeti, Başbakan’ı övdü. Ancak ben hiç siyaset konuşmadım. Daha fazla tartışmak ve konuşmak istemediğimi belirterek yanından ayrıldım. Başbakan’ın adını ağzıma bile almadım. Nurcan Hanım’la Marmaris’e dönerken polisler otomobilimizi durdurdu. Hakkımda Başbakan’a hakaretten şikayet olduğunu savcıya ifade vermem gerektiğini belirtti. Başbakan’a hakaret etmedim. Olay Türkiye’de ifade özgürlüğünün kısıtlandığının bir göstergesidir."

"Belde başkanı şikayet etti" iddiasıI

Nurcan Dağ da, arkadaşı Özlem Önem Alınmışel’i şikayet edenin AK Parti Akyaka Belde Başkanı Mehmet Gümüş olduğunu iddia ederek, "Telefonda ihbarda bulunurken duydum. Otomobilimin plakasını verdi. Bir anlam verememiştim. Ama otomobilim durdurulunca nedeni ortaya çıktı" dedi.

Alınmışel’in avukatı Necmettin Yankol da "Bu bir alıkonulma değil, gözaltıdır. Hürriyet kısıtlamasıdır. Dilekçe verip, konuyu Ula mı Marmaris Savcılığı mı takip ediyor onu öğreneceğiz. Sonra, şartlarının doğduğuna inandığımız manevi tazminat davası açacağız" diye konuştu.

AKP Akyaka Belde Başkanı Mehmet Gümüş ise gazetecilerin konu hakkındaki sorularını yanıtlamadı.