Dünya Erdoğan'ın zaferini konuşuyor

Yabancı medya, Başbakan Erdoğan'ın daha yüksek bir oyla üçüncü kez seçimi kazanmasına ilişkin haber ve yorumlarında özellikle AKP'nin oylarını artırmasına rağmen sandalye sayısında azalma nedeniyle anayasa için "konsensüs" araması gerekeceğini vurguladı.

13 Haziran 2011 Pazartesi, 07:19
Abone Ol google-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daha yüksek bir oyla üçüncü kez seçimi kazanması, yabancı medyada büyük yankı buldu. Haber ve yorumlarda özellikle AKP'nin oylarını artırmasına rağmen sandalye sayısı azaldığı için anayasa değiştirmek amacıyla "konsensüs" araması gerekeceği vurgulandı. Yabancı medya organları, "Erdoğan Türk siyasetinde rakipsiz", "Güçlü galibiyetin özgürlükleri kısıtlamak için kullanılacağı kaygısı var", "Ezici zafer Erdoğan'ın siyasetteki hakimiyetini teyid ediyor", "Ezici zaferden sonra AKP'yı zorlu bir dönem bekliyor", "İktidar değişmedi, basın özgürlüğü kaygıları da" gibi değerlendirmeler yapıldı.

 

WSJ: Erdoğan Türk siyasetinde rakipsiz

ABD'nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, "ezici zafer" olarak nitelediği seçim sonucunun Başbakan Erdoğan'ın "Türk siyasetindeki rakipsiz konumu"nu teyit edeceğini belirttiği haberinde Erdoğan'ın yeni anayasa arzusu için "Bu, İslam'ın toplumdaki uygun rolü konusunda derin biçimde ayrışmış bir millet için potansiyel olarak bölücü bir hedef" değerlendirmesine yer verdi.
 

NYT: Güçlü galibiyetin özgürlükleri kısıtlamak için kullanılacağı kaygısı var

New York Times, Başbakan Erdoğan'ı eleştirenlerin, güçlü galibiyetinin gücünü daha da sağlamlaştırmak ve özgürlükleri ve siyasi muhalefeti kısıtlamak için kullanmasından kaygılandığını yazdı. AKP'nin hızlı ekonomik büyümeyi sağladığını, dış politikasının destek gördüğünü kaydeden gazete "Ancak partinin iktidarının ilk yıllarındaki reformcu yaklaşımından uzaklaştığı" yorumunu da yaptı.

La Times: Erdoğan'a dindar yoksullardan destek dalgası

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Los Angeles Times de Başbakan Erdoğan'ın liderliğindeki AKP'nin "dindar yoksullar ve Müslüman orta sınıftan destek dalgası" ile üçüncü bir dönem elde ettiğini yazdı. Haberde, seçim sonrası Erdoğan'ın uzlaştırıcı bir ton ile konuştuğuna da işaret edildi.
 

FT: Ezici Erdoğan'ın siyasetteki hakimiyetinin teyidi

Ekonomi gazetesi Financial Times, AKP'nin ezici zaferinin Erdoğan'ın Türk siyasetindeki hakimiyetini teyid ettiği" yorumunu yaptı. Gazete Erdoğan için "popülist söylem, otoriter davranışları ve muhafazakar değerleri, liberalleri kaygılandırıyor ama daha yoksul kentsel semtlerin, köylerin ve yükselen orta sınıfın kahramanı" diye yazdı. Gazete Kılıçdaroğlu'nun "CHP'yi canlandırmayı başardığı"nın altını çizdi.

Guardian: Ezici zaferden sonra AKP'yi zorlu dönem bekliyor

"Erdoğan, ezici bir zafer elde etti" diyen The Guardian da, Erdoğan'ı "Türk tarihinin en başarılı başbakanı" olarak niteledi. İngiliz gazetesi, AKP'nin sandalye sayısının 330 altında kalmasının Erdoğan'ı "Putin" stili bir yönetimi istemekle suçlayan muhalifler için "iyi haber" olduğunu yazdı. Buna karşın "AKP'yi zorlu bir üçüncü dönem bekliyor" yorumunu da yapan gazete, bu bağlamla "fazla ısınan" ekonomi, dış politika ve Kürt sorununa dikkat çekti.
 

Times: İktidar değişmedi, basın özgürlüğü kaygıları da

İngiliz The Times ise, haber ve yorumlarında Türkiye'deki seçimi "Türkiye'de iktidar değişmedi, basın özgürlüğü kaygıları da" başlığını kullandığı haberde Başbakan Erdoğan'ın Fransız başkanlık sistemine benzer bir model hayal ettiğini belirtti. "Zaferden sonra basın ve ifade özgürlüğü sınırlamaları artacak" görüşüne de yer veren gazete, Türkiye'deki liberallerin Erdoğan'ın seçimlerden sonra reformcu çizgisine geri döneceğini düşündüklerini de kaydetti.

Telegraph: Erdoğan meydan okumaların üstesinden geldi

Büyük İngiliz gazetelerinden The Telegraph da, Erdoğan'ın üçüncü gabiliyetiyle "demir yumruğuna meydan okumaların üstesinde geldiği" yorumunu yaptı. Erdoğan'ı eleştirenlerin kendisini "giderek otoriter hale gelmekle suçladıkları"nı kaydeden gazete, Erdoğan'ın başkanlık sistemine geçilmesini sağlayıp yeni cumhurbaşkanı seçilmesi halinde bu on yılın sonuna kadar ülkenin liderliğini elinde tutacağına dikkat çekti.

 

Le Figaro: Erdoğan: Büyük vezir

Büyük Fransız gazetesi Le Figaro, "Erdoğan: Büyük Vezir" başlığıyla yayımladığı haberde "Pazar günü Başbakanın güçleri üçünçü bir parlamento zaferini elde ettiler" diye yazdı. Haber analizinde Erdoğan kendisini "Müslüman demokrat" olarak sunduğu belirtilirken ancak "reform iştahı, sanki kendisini terketti ve otokratik eğilimleri kaygılandırıyor" savları öne sürüldü.
 

Liberation: Başarı ama zafer değil

Önde gelen Fransız gazetelerinden Liberation da "Başarı, zafer değil" başlığını attığı haberinde AKP'nin seçimlerinde oy oranını daha da artırdığını, bunun bir başarı olduğunu ancak partinin anayasayı istediği gibi değiştiremeyeceğini vurguladı.
 

Le Parisien: Şimdiden kendini Cumhurbaşkanı olarak görüyor

"Erdoğan büyük galip" diyen Fransız gazetesi Le Parisien de, "ezici bir zafer" elde eden Erdoğan için "Şimdiden kendini Türkiye Cumhurbaşkanı olarak görüyor" diye yazdı. Haberde seçmenlerin Erdoğan'ın Türkiye'nin siyasi istikrarı sağladığı gerçeğine de duyarlı davrandıkları görüşü aktarıldı.
 

El Pais: Kazanan Erdoğan'a mutlak güç vermeyi reddeden Türk demokrasisi oldu'

12 Haziran seçimini yakından izleyen en büyük İspanyol gazetesi El Pais ise, haber analizinde "Erdoğan iktidarını güçlendirdi ancak Anayasa için pakt yapması gerekecek" görüşünü öne sürdüğü haber analizinde "Erdoğan, oyların yüzde 50'sini alsa da en az 330 sandalye hedefiyle çıtayı fazla yüksek koyarak kendisine tarihi bir zaferden yoksun bıraktı" yorumuna yer verdi. Gazete, "Türk seçimleri, herkesin kazandığı bir oyun oldu" dedikten sonra "Ancak kazanan özellikle, Erdoğan gibi olağanüstü bir lidere mutlak güç vermeyi reddeden Türk demokrasisi oldu" değerlendirmesini yaptı.

ABC: AKP'nin pirik zaferi

Diğer İspanyol gazetesi ABC de "AKP, seçimlerde geniş ancak Pirik bir zafer (büyük kayıplarla kazanılan gabiliyet) elde etti" dedi. Yeni anayasayı tek başına yapabilmek için gereken sandalyeleri kazanamayan "AKP için sonuç hiç olumlu değil" görüşünü öne süren gazete, muhalefetin yükselişinin de "AKP için iyi haber olmadığı"nı savundu.
 

BBC: Ekonomik liberalizm-dindar muhafazakarlığa güçlü onay

İngiliz BBC seçim sonucunu, "ekonomik liberalizm ve dindar muhafazakarlığın karşımına güçlü onay" olarak yorumlarken Başbakan Erdoğan'ın zaferinden sonra yeni anayasanın tüm partileri kucaklayacağını söylediğine dikkat çekti. Haberde AKP'nin elde ettiği "süper çoğunluğa" karşı sandalye sayısının 2007 yılının altında kaldığı vurgulandı.
 

Deutsche Welle: Erdoğan'ın başarısı Türkiye için felaket

Alman radyosu Deutsche Welle, "Türk seçim zaferi iyi ki Erdoğan için yeterince iyi olmadı" başlıklı haberinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın anayasayı tek başına değiştirmek için ihtiyacı olan oyu elde edemediğini ancak Başbakan Erdoğan'ın bu dikkat çekici başarısının Türkiye için bir "felaket" olduğunu savundu.
 

VOA: AKP'nin başarısı hem acı hem tatlı olacak

Amerika'nın Sesi (VOA), AKP'nin daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde ard arda üç dönem yeniden seçildiğini belirttiği haberinde, başarının "hem acı hem tatlı" olacağına dikkat çekti. Yeni anayasanın kilit bir seçim vaadi olduğunu ancak dışarıda ve içerde büyüyen bir endişe bulunduğunu kaydeden Amerika'nın Sesi, Başbakan Erdoğan amacını gerçekleştirirse eğer daha çok güçleneceği yorumunu yaptı.
 

El Cezire: Erdoğan'ın gücü, ekonomiden ve uluslararası profilden geliyor

El-Cezire de seçimleri kazanan AKP'nin anayasayı yeniden yazmak için gereken oyu alamadığına dikkat çekerek, "Başbakan Erdoğan'ın seçimlerde temel gücünün AKP dönemi boyunca büyüyen ekonomiden ve yükselen uluslar arası profilden geliyor gibi görüldüğünü" ifade etti.
 

Panarmenian: Zafer AKP'nin sahip olduğu güvenin kanıtı

Ermeni medya organı, Panarmenian da, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ı AKP'nin "ikna edici zaferi için" tebrik ettiğini belirterek Aliyev'in Türkiye'nin uzun bir başarı yolundan geçtiğini ve bu zaferin partinin sahip olduğu güveni kanıtladığını söylediğini yazdı.

 

Seçimler Çin ve Japon basınında da yankılarda bulundu

Türkiye'de dün yapılan genel seçimin sonuçları, Çin ve Japon basınında geniş yer aldı. Çin resmi ajansı Şinhua, iktidar partisi AKP'nin seçmenin oylarının neredeyse yarısını aldığını yazdı. Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın balkon konuşmasına atıfta bulunularak, Erdoğan'ın "Bugün demokrasi ve halkın iradesi kazandı" sözlerine yer verildi.

Erdoğan'ın "Hükümetimiz sadece AKP'ye oy verenlerin değil, bütün Türkiye'nin hükümeti olacaktır" ifadesinin yer aldığı haberde, Türkiye'nin AKP döneminde "tartışılmaz bir ekonomik rekor" elde ettiği kaydedildi. Haberde, Türkiye'nin dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğu vurgusu yapılırken, Türkiye'nin geçen yıl küresel mali krize rağmen yüzde 8,9'luk büyüme elde ettiği belirtildi.
 

Japon basını

Japonya'nın Chunichi Shimbun gazetesi de genel seçimleri "İktidar partisinin büyük zaferi" olarak değerlendirdi, ancak bu zaferin anayasa değişikliği için yeterli olmadığını yazdı. AKP'nin "oyların yüzde 50'sini alarak büyük bir zafer elde ettiği" belirtilen haberde, AKP iktidarının 2002 yılından bu yana tek başına sürdürdüğü iktidarı koruduğu kaydedildi.
Haberde, "AK Parti'nin yüksek ekonomik kalkınmayı arkasına alarak seçim kampanyasında hakimiyet sergilediği" yorumu yapıldı.

 

Lübnan basını

Türkiye'deki milletvekili genel seçimlerinde AKP'nin elde ettiği başarı, Lübnan basınında geniş yer buldu. As Safir gazetesinin birinci sayfadaki haberinde, "Bu Beyrut ve Şam'ın da zaferidir" başlığı kullanıldı. Haberde, AKP'nin seçmenin yüzde 50'sinin desteğini alarak büyük başarı kazandığı, ancak milletvekili sayısının anayasayı değiştirecek ya da referanduma götürecek çoğunlukta olmadığı belirtildi. Haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasına yer verildi.

El Diyar gazetesi de "Erdoğan 3" başlığını kullandığı haberinde, AKP'nin seçimden önemli bir zaferle çıktığı ve Adnan Menderes'in rekorunu kırarak, hem kendisi hem de Türkiye için yeni bir dönemin kapılarını araladığı ifade edildi. El Müstakbel gazetesinin yine birinci sayfadan geniş olarak yer verdiği seçim haberleri, "Erdoğan seçmenden aldığı 21 milyon oyla zaferini kutluyor" başlığını taşıdı. Haberde Başbakan Erdoğan'ın seçim sonrası konuşmasında bölge ülkelerine yer vermesi ön plana çıkarıldı.

Daily Star gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın parlamento seçimlerinden üçüncü kez büyük bir başarıyla çıktığı ve bölgede siyasi ve ekonomik güç olarak etkisini artırarak sürdüreceği görüşlerine yer verdi. AKP'nin seçimin ardından anayasayı değiştirmek için muhalefet partileriyle görüşmesi gerektiği vurgulanan haberde, Başbakan Erdoğan'ın seçim sonuçları belli olduktan sonra yaptığı konuşmayı yüzlerce taraftarının coşku içinde izlediği belirtildi.

 

Macar basını

Macaristan'da medya, dün yapılan genel seçimin sonuçlarına geniş yer verdi. Haberlerde, Türk halkının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a duyduğu güveni dün sandık başında ortaya koyduğu belirtilerek, AKP'nin 2002, 2007 seçimlerinden sonra dün de açık ara galip gelerek oylarını iki puan arttırdığı, ancak parlamentoda anayasayı değiştirmek için yeterli milletvekili sayısına ulaşamadığı ifade edildi.

Meclise 36 bağımsız adayın girmesinin büyük başarı olduğu yorumu yapılan haberlerde, CHP'nin de oyunu yüzde 5 artırdığına, ancak bu sonucun zafer için çok uzak olduğuna işaret edildi. Haberlerde, MHP'nin de seçimden önce patlak veren kaset skandalına rağmen barajı aşarak meclise girdiği kaydedildi. 

 

Avusturya basını

Türkiye'deki milletvekili seçim sonuçlarını değerlendiren Avusturya Devlet Televizyonu (ORF) ile günlük gazeteler, AKP lideri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "sandıktan zaferle çıktığını ancak anayasayı değiştirmek için gerekli üçte ikilik çoğunluğu kaçırdığı" ortak yorumunu yaptılar. Erdoğan'ın balkon konuşmasında anayasayı değiştirme vaadini yinelediğine işaret eden ORF, sandıktan gücünü artırarak çıkan Erdoğan'ın anayasayı değiştirebilmek için muhalefet partilerinin desteğine ihtiyacı olduğunu bildirdi.

Liberal eğilimli günlük der Standard gazetesi de seçim sonuçlarını ve Erdoğan'ın balkon konuşmasını değerlendirdiği haberinde, Erdoğan'ın sandıktan "beklendiği gibi" zaferle çıktığını vurguladı. Erdoğan'ın muhalefet partileri ve sivil toplum örgütlerinin desteğiyle anayasayı değiştirmekte kararlı olduğunu ifade eden der Standard gazetesi, "Muhaliflerin ise Erdoğan'ın yapacağı anayasa değişikliğiyle mevcut gücünü perçinlemeyi amaçladığından endişe ettiklerini" yazdı.

Günlük Die Presse gazetesi de seçim sonuçlarını değerlendirdiği haber-yorumda, Erdoğan'ın seçimde zafer elde ettiğini ancak anayasayı değiştirmek için ihtiyacı olan üçte ikilik çoğunluğu kaçırdığını bildirdi. Erdoğan'ın ilk sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı balkon konuşmasını binlerce kişinin coşkuyla alkışladığını belirten Die Presse , "Ancak Türk seçmenlerin birçoğu da sınırsız güç sahibi bir sultan istemiyor" yorumunu yaptı.