E-reçetedeki sorunların ortadan kalkmasını bekliyoruz

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Eczacı Erdoğan Çolak, e-reçetede yaşanan sorunların eczacılardan kaynaklanmadığını belirtti.

03 Temmuz 2012 Salı, 13:27
Abone Ol google-news

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Eczacı Erdoğan Çolak, e-reçetede yaşanan sorunların eczacılardan kaynaklanmadığını belirterek, "Bu önemli ve büyük projenin sürdürülebilmesi için, hekimlerin sisteme bir an evvel alışması gerektiğini belirtiyor, yaşanılan teknik sorunların ise kısa süre içerisinde tamamen ortadan kalkmasını bekliyoruz" dedi.

Çolak, yaptığı yazılı açıklamada, eczacıların "bilgi, deneyim ve birikim olarak, e-reçete sisteminin uygulanması konusunda yürüttüğü özverili çalışmanın tartışılamaz" olduğunu belirtti. Yaşanan sorunların eczacılardan kaynaklanmadığını vurgulayan Çolak, e-reçetenin, sağlık alanındaki tüm bileşenleri içine alan önemli ve büyük bir proje olduğunu kaydetti. e-reçete uygulamasının yanında, herhangi bir sorun karşısında, eski sistemde olduğu gibi "manuel" olarak yazılan reçetelerin de kullanılabildiğine dikkat çekti.

Çolak açıklamasında şunları söyledi:

"Birliğimiz ve Sosyal Güvenlik Kurumu gün içerisinde sürekli olarak iletişim halinde olup, vatandaşın ilacına ulaşmasında herhangi bir engelle karşılaşmaması ve karşılaşılan sorunların giderilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Medıkal Ulak Provizyon Sistemi'nde (MEDULA) zaman zaman meydana gelen kesintiler nedeniyle bazı sorunlar yaşanmaktadır. Ayrıca, MEDULA'ya kayıtlı olan ancak piyasada bulunmayan ilaçların hekim tarafından reçete edilmesi, hastaların hekimlerine geri dönmek zorunda kalmasına neden olmaktadır. Sistemin başlamasının üzerinden henüz 2 gün geçti. Bizler eczanelerimizde gördük ki; birçok hekim bu sisteme henüz hazır değil, bilgi sahibi değil. Bu önemli ve büyük projenin sürdürülebilmesi için, hekimlerin sisteme bir an evvel alışması gerektiğini belirtiyor, yaşanılan teknik sorunların ise kısa süre içerisinde tamamen ortadan kalkmasını bekliyoruz."