Economist'ten suçlayıcı yorum

The Economist dergisi, Türkiye-Ermenistan arasında imzalanacak olan mutabakatı değerlendirdi. Dergi, "Türkiye'nin kendine sorması gereken soru, kanlı geçmişinin hayaletlerinden daha ne kadar kaçabileceği" diye yazdı.

09 Ekim 2009 Cuma, 08:05
Abone Ol google-news

Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleşmesine ilişkin protokollerin hafta sonunda İsviçre'de imzalanması öncesi Batılı medyaya konuya artan bir ilgi gösteriyor. Son olarak The Economist dergisi, diasporadan gelen sert tepkilerine özellikle dikkat çektiği analizde "Yeni bir mutakabat ama eski çekişmeler sürüyor" yorumunu yaptı. Dergi ayrıca, imzalanacak mutabakatın TBMM tarafından onaylanmaması halinde ABD Kongresinin "soykırım" tasarısını benimsemesi tehdidinin bertaraf edilemeyeceğini öne sürerken "Türkiye'nin kendine sorması gereken soru, kanlı geçmişinin hayaletlerinden daha ne kadar kaçabileceği" ifadesini de kullandı.

 

"Sarkisyan'ın lobicilik çabaları başarısız"

Ermenilerin "soykırım" olduğunu söyledikilerini, diasporanın ise, adaletin ancak Türkiye başta olmak üzere tüm dünya tarafından "soykırım"ı kabul edildiğinde yerini bulacağına inandığını kaydeden dergi, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın yurt dışı gezisi sırasında protestoların arasında "hain"olarak nitelendirildiğini, diasporadan destek sağlamaya yönelik "lobicilik" çalışmalarının "başarısız" olduğunu da belirtti.

Protokollerin içeriğine ilişkin bilginin de verildiği analizde diasporayı özellikle kurulması öngörülen "tarihçiler komisyonu" nun kızdırdığı, bunun "soykırım" konusunda kuşku yaratacağını ve tazminat taleplerini zorlaştıracağını düşürdüğü kaydedildi.

 

"Muhalefet Erdoğan'ı suçluyor"

İngiliz dergisi, Türkiye'de de derin kuşkuların olduğunu, muhalefet partilerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "ABD'nin emirlerini yerine getirmek" ve "ülkeyi satmak"la suçladıklarına dikkat çekerken muhalefetin protokollerin Meclis'e getirilmesi halinde karşı çıkacaklarını da yazdı.

Erdoğan'ın, Ermenistan'ın Karabağ civarındaki işgal edilmiş toprakların bazılarını iade etmesi gerektiğini söylediğini anımsatırken bunun nedeni olarak da Türkiye'ye büyük miktarda gaz ve petrol satan Azerbaycan'ın, Rusya'ya yanaşma tehditlerini gösteren dergi şu yorumu yaptı:
"Bu durumda belki Türkiye için asıl kaygılandıracak mesele, Ermenistan ile bir mutabakat imzalanırsa da, onaylanmaması halinde bunun ABD Kongresi'nin, Ermeni trajedisini soykırım olarak nitelendiren bir kararı benimseme tehditlerini bertaraf etmeye yetmeyeceğidir. Geçen haftataki gelişmeler, Türkiye ve Ermenistan el sıkışması da, diasporanın, davasına sadık kalacağını gösteriyor. Türkiye'nin kendisine sorması gereken soru, kanlı geçmişinin hayaletlerinden daha ne kadar kaçabileceğidir."