Erdoğan açıkladı: Rusya’dan üç talep

Putin’le konuşan Erdoğan ‘Ortak komisyon kurulması, güvenlik tedbirlerinin artırılması ve cenazenin Rus uçağıyla alınmasının’ kabul edildiğini açıkladı.

19 Aralık 2016 Pazartesi, 22:58
Abone Ol google-news

<video:648008>

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Büyükeçisi Andrey Karlov’a yönelik suikastin Türkiye-Rusya ilişkilerini bozmaya yönelik bir provakasyon olarak değerlendirerek, “Ama bu provakasyona gelmeyecek kadar Rusya yönetimi ve Türkiye yönetimi de irade sahibidir” dedi. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in soruşturmanın ortak yürütülmesi, büyükelçilik ve başkonsolosluk gibi yerlerde güvenlik tedbirlerinin artırılması, Karlov’un cenazesini kendi uçaklarıyla almak gibi talepleri olduğunu açıkladı. Erdoğan “Bizim açımızdan müşterek olarak yapılmasında herhangi bir sıkıntı yok, olabilir dedik” diye konuştu. Erdoğan terörle mücadelede dayanışmanın daha güçlü olmasında mutabık kalındığını vurguladı.

‘Barış çabalarımızı aksatamayacak’

Başbakan Binali Yıldırım, olayın; Rusya ile Türkiye arasında gelişmekte olan ilişkileri bozmaya yönelik olduğunu söyledi. Türkiye’nin Rusya ile bölgede barışı tesis etmeye yönelik çabalarına vurgu yapan Yıldırım, “Bu olayların, çabalarımızı aksatmayacağı inancını taşıyorum” dedi. Yıldırım, “Bu alçak terör eyleminin faili ve arkasındaki karanlık çevreleri açığa kavuşturmak için her türlü çaba gösteriliyor” diye konuştu.

ERDOĞAN SALDIRGAN İÇİN NE DEDİ?

Saldırıyı gerçekleştiren katilin Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve 2 yıllık polis meslek yüksekokulu mezunu olan ve 2,5 yıldır Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli Mevlüt Mert Altıntaş olduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii bu durumdan şu anda kendilerine bir şeyler çıkarmanın gayreti içerisinde olan mahfilleri de gayet iyi biliyoruz, bunları da yakından takip ediyoruz, bunlarla ilgili açıklamaları da günü geldikçe açıklamaya devam edeceğiz” diye ekledi.

Kılıçdaroğlu kınadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluda da “Haince bir suikast sonucu kaybettiğimiz Büyükelçi Karlov’un ailesine ve dost Rus halkına taziyelerimi iletiyorum” mesajını paylaştı.