Erdoğan'dan sonra yeri garanti ikinci isim!

AKP'de Erdoğan dışında hangi isimlerin listeye girdiği kesin değil, bir kişi hariç. Hatta elemeyi yapan 10 kişilik ekipten bazılarının bile saf dışı kalabileceği konuşulurken, Başbakan'dan sonraki ikinci isim belli oldu: Mevlüt Çavuşoğlu.

08 Nisan 2011 Cuma, 14:33
Abone Ol google-news

Erdoğan'dan sonra yeri garanti ikinci isim! Milletvekili adaylıkları için Ankara'da nefesler tutulurken, listelere son şeklini vermeye hazırlanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün liste çalışmalarına sadece cuma namazı için ara verdi. AKP'de 10 kişilik bir ekiple listeleri hazırlayan Başbakan Erdoğan'ın yeri garanti görülüyordu ve bugün ikinci isim de belli oldu.

Milletvekili adaylarını belirleyen 10 kişilik ekiptekilerin bile bazılarının liste dışında kalabileceği konuşulurken, Erdoğan'dan sonra yeri garanti ikinci isim Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu.

NTV'nin haberine göre; Uluslararası kurumlar içinde seçilmiş en yüksek rütbeli Türk unvanını taşıyan Çavuşoğlu, milletvekili listelerine giremediği zaman bu unvanı düşecek. Bu nedenle Türkiye'ye böyle bir başarıyı getiren Çavuşoğlu, Erdoğan'dan sonra yeri kesin olan ikinci isim olarak görülüyor.

AKP'ye 5 bin 700 kişi aday adaylık başvurusu yapmış, liste 1100 kişiye indirilmişti. Başbakan Erdoğan, ön elemede saf dışı kalan bazı adaylarla ilgili de bilgi istedi.

Ankara'dan Başbakan Erdoğan'ın 30 kişiye yakın kontenjanı olduğu bilgileri geliyor. Eski ANAP'lı Ali Talip Özdemir, Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes, Ülkücü camianın önemli isimlerinden Ramiz Ongun ve referandum sürecinde 'evet' cephesi için çalışan Demokrat Parti eski lideri Süleyman Soylu Erdoğan tarafından aday gösterilebilir.

Sanatçı İbrahim Tatlıses'in durumu belirsizliğini koruyor. Mühih'te tedavisine devam edilen sanatçının, sağlık durumu düzelmezse listeye giremeyeceği belirtiliyor.

AKP'deki bazı önemli isimlerin de şehirlerinin değişmesi bekleniyor. Üç dönemdir milletvekilliği yapan Bülent Arınç ve Abdülkadir Aksu gibi isimlerin yerleri değişebilir. Bülent Arınç'ın Manisa'dan Diyarbakır veya Urfa'ya, Aksu İstanbul'dan Diyarbakır'a, Binali Yıldırım Erzincan'dan İzmir'e kaydırılabilir. Ertuğrul Günay ise batıdaki illerde yer alacak.