Erdoğan'ın malvarlığıyla ilgili yeni iddia

CHP'li Atilla Kart, Başbakan Erdoğan tarafından yanıt verilmediği için yinelenen önergeye, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in müdahale ettiğini ileri sürdü.

07 Temmuz 2014 Pazartesi, 15:08
Abone Ol google-news

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart,TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan'ın malvarlığının araştırılmasını engelleme arayışına girdiğini iddia etti.

Kart, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsviçre'de olduğu iddia edilen banka hesapları ile ilgili daha önce soru önergesi verdiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan ve aile bireylerinin varlık barışından yararlanmak için başvuruda bulunup bulunmadığını da sorduğunu belirten Kart, bu önergenin Meclis Başkanlığı tarafından işleme alındığını ancak Başbakan Erdoğan önergeye cevap vermediği için 9 Haziran'da gelen kağıtlarda yayımlandığını ifade etti. 

ÇİÇEK'E 7 SORU

Yeni bir soru önergesi daha verdiğini ve bu önergede 5 soru yönelttiğini anlatan Kart, 7 Mart tarihinde önergeyi işleme alanTBMM Başkanı'nın, yönelttiği sorulara ilişkin İçtüzüğe aykırı olduğu yönünde bir iddiada bulunmadığını, ancak giriş bölümündeki ifadelerin doğru olmadığını söylediğini belirtti.

Kart, "TBMM Başkanı da Başbakan'ın mal varlığının araştırılmasını engelleme arayışına girmiştir. Bu,TBMM Başkanı'nın da artık Recep Tayyip Erdoğan'ın mal varlığıyla ilgili araştırmaları, soru önergelerini engelleyen bir konuma girdiğini gösteren belgedir.TBMM Başkanı'nın görevini başkanlık makamına uygun olarak yapmadığı yönünde çok ciddi kaygılarımız vardı ama burada kendi beyanı ile çelişkiye düşmek pahasına çok yanlış bir uygulamanın içine girmiştir. Öğleden sonra bu 5 sorumuzu özetleyerek gene soru önergesine dönüştüreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

"Erdoğan'ın devlet nüfuzunu kötüye kullanarak, aile bireyleriyle birlikte olağanüstü haksızmalvarlığı edindiğini" ileri süren Kart, "Bu iddiaların açıklığa kavuşturulması gerekir. Kimileri gibi 'Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olamaz' demiyorum, elbette aday olabilir. Ama bu şaibelerle bu makama çıkılmaz, çıkılamaz. Bu şaibelerle bu görevi sürdüremezsiniz. Cumhurbaşkanlığı makamını bu kadar ağır şaibeler için bir kaçış ve kamufle aracı olarak kullanamazsınız" ifadelerini kullandı.