Erdoğan'ın yaverleri hakkında çarpıcı 'darbe' iddiası: 15 kez aramışlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaverleri darbe girşiminin ardından gözaltına alınmıştı. Yaverlerle ilgili bugün çarpıcı bir iddia daha ortaya atıldı.

19 Temmuz 2016 Salı, 08:55
Abone Ol google-news

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminde, Cumhurbaşkanı’nın yaverleri ile üst düzey komutanların emir subaylarının önemli bir bölümünün rol aldığı öne sürülüyor. Yapılan gözaltılar, cemaate yakın isimlerin uzun yıllardır Cumhurbaşkanı ve komutanların en yakınında görev yaptığını ortaya koyuyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen hafta başında Marmaris’te dinlenmeye çekilirken, başyaverini ve yaverlerini yanına almamıştı.

Habertürk gazetesine göre, darbe girişimi öncesinde başyaver ve yaverlerin Erdoğan’ın bulunduğu konumu öğrenmek için çaba harcadığı ileri sürülüyor.

Erdoğan, Marmaris’e yaverleriyle birlikte gitmiş olsa, bulunduğu otele darbeciler kısa süre içerisinde ulaşıp Cumhurbaşkanı’nı da rehin alabilecekti. Yaverlerin, Erdoğan’ı taşıyan pilotu 15 kez arayarak “Cumhurbaşkanı’mız nerede?” diye sorduğu ortaya çıkan bilgiler arasında.

Darbecilerin Cumhurbaşkanı’na havada planladığı suikast için Başyaver Albay Ali Yazıcı, Erdoğan’ın koruma ekibine Marmaris’teki TC-ATA uçağının koordinatlarını sordu. Ekip şüphelendi, şaşırtma için ATA yolcu uçağı koduyla kalktı, iki THY uçağı daha ardı ardına havalandı. Yavere de “Rota belli değil” denildi.

GÜL'ÜN AVERİ DE GÖZALTINDA

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başyaverliğini yapan Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer de “darbe” suçlamasıyla gözaltına alınan askerler arasında yer alıyor.