Eren Erdem: Mağdur yok diyenler bu yargısız infaz değil midir?

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem ; “Şırnak’ta görev yaparken Devletin Güvenliği adına Emniyetin görevlendirmesi üzerine GSM hatlarını kendi adına alarak ilgili birim Müdürlerine teslim eden Polis Memuru Mehmet Ali Sülek her türlü soruşturmadan mahkeme kararı ile beraat etmesine rağmen hala görevine dönemiyor, bunun adı zulümdür” dedi.

16 Şubat 2018 Cuma, 11:01
Abone Ol google-news

Konuyu TBMM gündemine taşıyan Erdem , Başbakan Binali Yıldırım ‘ın cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. “Hukukun suçsuz bulduğu şahısları suçlu ilan etmek, yargısız infazdır. Bu hem anayasamıza hem de uluslararası hukuka göre suçtur. Hükumetin anayasanın üzerinde böyle bir görevi mi varmıdır” diyen,Eren Erdem önergesinde şu görüşlere yer verdi:

Mehmet Ali Sülek Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğünde Polis Memuru olarak görev yaparken, 31.01.2015 tarihinde İl Emniyet Müdürlüğünün yetkilendirmesi ile Kurumsal hat temsilcisi olarak atanmıştır. Güvenlik gerekçesi ile kurum amirlerinin kullandığı GSM hatları adı geçen memur adına Türk Telekom adlı şirketten alınarak ilgili tutanakla, kullanıcı amirlere teslim edilmiştir. Söz konusu kurumsal hatlar ilgili polis memuru tarafından hiçbir gün kullanılmadığı halde, hatlardan birinin bylock kullandığı gerekçesi ile hat sahibi olarak 16 Kasım 2016 günü açığa alınmış ve 22 Kasım 2016 günü 677 sayılı KHK ile de meslekten ihraç edilmiştir.

Kendisinin yapılan her türlü sorgusunda ve dijital araştırmada bu hatları kullanmadığı anlaşıldığı gibi Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kamu adına yapılan kavuşturmada ise şahsın bylock kullanıcısı olmadığı bu hatları herhangi bir şekilde kullanmadığı ve FETÖ terör örgütü ile hiçbir ilişkisinin bulunmadığı anlaşıldığından 09.06.2017 Tarihinde "Kovuşturmaya yer olmadığına" karar verilmiş, yani beraat etmiştir.

17.07.2017 tarihinde 17000521 sayı ile Konya OHAL inceleme komisyonuna başvuran Mehmet Ali Sülek hiçbir suçu olmadığı halde hala görevine dönememiştir. Evli ve bir çocuk sahibi olan şahıs mağdur olmakla birlikte toplum nezdinde “fetöcü” diye anılmakta kamuoyunun önüne çıkamamaktadır. Kendisine yapılan yargısız infaz madden ve maneven derin travmalar yaratmıştır.

Bu bağlamda;

Fetö üyesi gerekçesi ile görevden alınan ve sonrasında hukuk yolu ile beraat eden veya hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilen kişi sayısı ne kadardır.

Mehmet Ali Sülek’in göreve döndürülmeme gerekçesi nedir? Hukukun suçsuz bulduğu kişileri, Hükumetin suçlu ilan etmesinin siyasal literatürdeki karşılığı yargısız İnfaz değil midir? Hükumetin böyle bir hakkı ve yetkisi var mıdır? Anayasal bir suç olan Yargısız infazın TCK daki cezai karşılıkları nedir?

Maddi ve manevi olarak cezalandırılan , hak kaybına uğrayan kamu görevlileri için yasal bir düzenleme yapacak mısınız? Bunlar nelerdir?

KHK ler ile kamudan İhraç edilen memurların listelerini hazırlayan kişi veya kurullarda görev alanlar kimlerdir Bu görevliler arasında daha sonra kripto FETÖ’ cü olanlar çıkmış mıdır?