Evren’i aratan günlerdeyiz

Eylül döneminde yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren’in avukatı Çakmak, “Bunlar Kenan Evren’den hesap soramaz. Çünkü Bunlar Evren’in eseri” dedi.

11 Mayıs 2015 Pazartesi, 22:31
Abone Ol google-news

17’sinde yaşı büyültülerek idam edilen Erdal Eren’in avukatı olan ve aynı zamanda infaza tanıklık yapan İsmail Sami Çakmak, “Kenen Evren’in yargılaması göstermelik bir yargılamaydı. Kenan Evren, Kenan Evren’den ibaret bir adam mıydı? Kenan Evren bir kukla. Bugün Kenan Evren’i arattıran günleri yaşıyoruz” dedi.

Erdal Eren’in avukatı İsmail Sami Çakmak, 12 Eylül’ü hem birebir yaşamış, hem de tanığı olmuş. 12 Eylül’de birçok ismin avukatlığını yapan İsmail Sami Çakmak, gözaltına alınıp işkenceden geçirilmiş, öldü diye götürüp dışarı atılmış. Kenan Evren’in ölümünün ardından İsmail Sami Çakmak’ın Atatürk Bulvarı’ndaki bürosuna gittik. Avukat Çakmak, Evren’in ölümüne ilişkin şunları söyledi:

“Kenan Evren gerçekten yargılanmadı. Niye? Kenen Evren’in yargılaması göstermelik bir yargılamaydı. Kenan Evren, Kenan Evren’den ibaret bir adam mıydı? Kenan Evren bir kukla. Beşi bir yerdeyle birlikte ne yaptılar? Bugün Kenan Evren’i arattıran günleri yaşıyoruz. Şimdi Kenan Evren’den hesap soracağız diyorlar. Kenan’dan bunlar hesap soramaz. Çünkü, bunlar Kenan Evren’in eseri. Kenan Evren niye 12 Eylül’ü yaptın diye yargılanamaz. Ama 12 Eylül’den sonra yaptıkları için yargılanması gerekirdi. Ama bu böyle göstermelik bir yargılama olmamalıydı. Verilen karar, infazı mümkün olmayan bir karar.”

Söylediğim suç...

“Ne olsa adalet yerini bulur, gerçek bir yargılama olurdu” sorusuna Çakmak, şu yanıtı verdi: “Kenan Evren hakkında hesap sormalı nasıl olmalı diyorsun. Şimdi söyleyeceğim işlenemez, çünkü suç. Kenan Evren’in beynine bir kurşun sıkmak idi. Hesap böyle sorulurdu. Suç, söylediğim. Ama gerçekte bu.”