"Faillerin bulunamaması düşündürücü"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'da 2000-2006 yılları arasında sekiz Türk ve bir Yunanlının öldürüldüğü Neonazi cinayetlerine ilişkin konuştu.

19 Kasım 2011 Cumartesi, 12:58
Abone Ol google-news

Angela Merkel yayınladığı video mesajında söz konusu cinayetlerde tüm ipuçlarının Neonazileri işaret ettiğini belirterek, "Bu suçlar, ülkemiz için bir ayıptır. İlk düşündüğüm failler değil, kurbanların yakınları ve aileleridir" dedi.
 

"Hukuk, her bir insan için geçerlidir"

"Sadece aileleri değil bizler hepimiz faillerin kim olduğunu, olayların birbiriyle bağlantısını bilen suç ortaklarının olup olmadığını öğrenmek istiyoruz" ifadelerini kullanan Merkel şöyle devam etti:

"Bu nedenden ötürü bu olayları aydınlığa kavuşturana kadar huzura ermeyeceğiz. Almanya bir hukuk devletidir. Ve bu hukuk kaç yıldır bizimle yaşadığı ve ne zaman ülkemize geldiğine bakmadan, her bir insan için geçerlidir. Ülkemizde yaşayan insanları birleştiren bağ, hukukun gücüne olan inancımızdır."

 

"Beni iki neden düşündürüyor"

Merkel, bu olayların iki nedenden ötürü kendisini düşündürdüğünü söyleyerek, birinci nedenin, failleri arayış sürecinin yıllarca başarısız kalması olduğuna, ikinci nedenin ise nefret ideolojisini bazı kafalardan halen çıkartılmamış olmasından kaynaklandığına dikkat çekti.

"Nefret, ırkçılık, antisemitizm ve neonaziliği insanların kafalarından çıkartılmalı"

Angela Merkel, bu bağlamda şu ifadeleri kaydetti:

"Bu noktada hepimizin sorumluluğu üstlenmesi gerekir, tabii ki, özellikle de Federal Şansölye olarak benim. Nefret, ırkçılık, antisemitizm ve neonaziliği insanların kafalarından çıkarmayı başarmak zorundayız, federal hükümet olarak bu bizim görevimizdir. Bunu başarmadan rahata ermemeliyiz."

"Biz bu ülkede, ülkemizde nefretle yaşamak istemiyoruz. İnsanı hor gören bu düşüncelere tahammülümüz yok" ifadelerini kullanan Merkel, "İşte bundan ötürü her zaman çok açık söyleyeceğiz: Biz buna karşı insanlığı, insan onurunu ve hukuk devletini koyuyoruz" dedi.