Fanatik Rumlar Kıbrıslı Türklere saldırdı

Kıbrıs Rum kesimindeki APOEL Futbol Kulübü'nün dünkü maçından sonra sokaklara dökülen fanatik Rum grupları, KKTC plakalı araçlara ve Kıbrıslı Türklere saldırdı. Saldırıya uğrayan ve Rum polisine başvuran Kıbrıslı Türkler Rum polisinin ''bölgemiz değil'' cevabıyla karşılaştı. Olayın ardından açıklama yapan Kıbrıs Rum Yönetimi olayı kınadıklarını belirtti.

18 Ocak 2009 Pazar, 12:22
Abone Ol google-news

Kıbrıs Rum kesimindeki APOEL Futbol Kulübü'nün dünkü maçından sonra yollara dökülen Rumlar, KKTC plakalı araçlara ve Kıbrıslı Türklere saldırdı. Saldırılarda 7 araç hasar görürken, 20'ye yakın Kıbrıslı Türk KKTC'ye geçince Lefkoşa Polis Müdürlüğü'ne şikayette bulundu.

Hilton Otel ve APOEL kulübünün bulunduğu bölgede maç çıkışı gördükleri tüm KKTC plakalı araçlara zarar veren yaklaşık bin kişilik grup, kırmızı ışıkta durmasını bekledikleri araçlara taş ve şişe atıp araçları tekmeledi ve Kıbrıslı Türklere sözlü saldırıda bulundu.

Benzer saldırıların Güney Kıbrıs'ın başka bölgelerinde de yaşandığı ve bazı motorlu grupların da Kıbrıslı Türklerin araçlarına saldırılarda bulunduğu öğrenildi.

Saldırıya uğrayan Kıbrıslı Türklerin Rum polisine de başvurduğu, ancak Rum polisinin ''bölgemiz değil'' diyerek yardımda bulunmayı reddettiği belirtildi.

Aracına hasar verilen bir Kıbrıslı Türk, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:
''(Güney Lefkoşa'daki) Ufalides Alışveriş merkezinden Metehan'a doğru gitmekteydim. Kırmızı ışığa yakalandım. Bir 20-25 kadar motorlu, biz onlara holigan diyoruz, arabaların camlarından ellerinde bayraklar, borular, bağırıp çağırıyorlardı. Ben kırmızı ışıkta beklerken hanımım gösterdi, 'bak KKTC plakalı, işaret ediyorlar' diye. Üç tane motorlu arka arkaya ayaklarıyla vurarak arabamın sağ dikiz aynasını kırdılar. Çok korktuk. Bir an evvel yeşil ışığın yanmasını bekledim.''

 

Rum yönetimi Kıbrıslı Türklere saldırıyı kınadı

Kıbrıs Rum Yönetimi sözcüsü Stefanos Stefanu, güney Lefkoşa'da APOEL Futbol Kulübü'nün dünkü maçından sonra yollara dökülen Rumların KKTC plakalı araçlara ve Kıbrıslı Türklere saldırısını kınadı.

Rum radyosunun haberine göre Stefanu, yaptığı yazılı açıklamada, ''Kıbrıs sorununun çözümü, ülkenin ve halkımızın yeniden birleştirilmesine yönelik doğrudan müzakerelerin sürdürülmekte olduğu bu zamanda yaşanan bu olaylar, Kıbrıs Rum ve Türk toplumları arasındaki güveni dinamitliyor, altını oyuyor'' ifadesini kullandı.

Kıbrıs Rum halkını, ''bu tür faaliyetlerle bölünmüşlük değirmenine su döken fanatik ve aşırı unsurları tek başlarına bırakmaya'' çağıran Stefanu, maskeli Rumların saldırısı sonucu bazı Kıbrıslı Türklerin yaralanması nedeniyle Rum yönetiminin üzüntüsünü dile getirdi.