Fener'e dokunan da yanıyor

Soruşturmadan alınan Savcı Tamöz, dinleme işlemlerini yapan Teknik Büro'dan da alındı.

17 Eylül 2011 Cumartesi, 07:06
Abone Ol google-news

Telefon dinleme ve teknik takip işlerinin yürütüldüğü Teknik Büro, Deniz Feneri e.V soruşturmasını yürütürken görevden el çektirilen Savcı Mehmet Tamöz’den alınarak başka bir savcıya verildi.

Edinilen bilgeye göre, başsavcılığın yaptığı bu değişiklik Mehmet Tamöz’e bu hafta bildirildi. Aynı zamanda Kaçakçılık Suçları Soruşturma Bürosu’nda görevli olan Tamöz, uzun yıllar Teknik Büro’nun da başındaki isimdi. Teknik Büro’da, Ankara Adliyesi’nde görev yapan savcıların bir suç şüphesi üzerine talep ettiği telefon dinleme ile izleme işlemlerini yürütüyordu. Bir savcıdan gelen başvuruyu, büronun başındaki savcı değerlendiriyor ve mahkemeden gerekli izni çıkarıyor. Bu aşamadan itibaren tüm izleme ve dinleme faaliyetleri Teknik Büro’nun kontrolünde gerçekleşiyor. Dinleme bittiği andan itibaren toplanan deliller, dinleme ve izlemeyi talep eden savcıya iletiliyor. Bu anlamda Teknik Büro’nun başındaki savcı, dinlenecek ve izlenecek tüm kişilerden haberdar oluyordu.

Geçen yıl Teknik Büro’nun yıllık olağan denetimini görevden alınan Deniz Feneri savcıları hakkında inceleme yapan HSYK Başmüfettişi Vedat Ali Tektaş yapmıştı. Mehmet Tamöz ve iki savcı hakkında, Deniz Feneri soruşturmasını yürütürken, Zahid Akman’ın avukatının şikâyeti üzerine HSYK inceleme başlatmıştı.

Evrakta sahtecilik suçlamasıyla ilgili bu inceleme sürerken, Ankara Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş üç savcıyı görevden almıştı. Savcı Tamöz, aynı gün HSYK’ye gönderdiği savunmada, “mesleğini kimseye yaranmak için yapmadığını, yaranmak yerine limon satmayı tercih edeceğini” belirtmişti.