FETÖ sanığı avukat: İtirafçı olan, ahiretini kaybeder dediler

Kayseri 'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 6'sı tutuklu 17 avukatın yargılandığı davada, tutuklu sanıklardan avukat Mahmut Aydın, FETÖ ile ilgili itiraflarda bulunarak etkinlik pişmanlıktan yararlanmak istedi. Aydın, ''Cezaevinde genel olarak psikolojik baskı yapıyorlar. İtirafçı olan, ahiretini kaybeder dediler'' diye konuştu.

28 Nisan 2017 Cuma, 15:15
Abone Ol google-news


Kayseri 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu Mahmut Aydın, Necati Coşkun, Ahmet Kemal Göncü, Hakan Özbek, İsmail Yağmur hazır bulunurken, tutuklu Sibel Gürkök Bandırma Kapalı Cezaevi'nden, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Davada yargılanan tutuklu sanıklardan Mahmut Aydın etkinlik pişmanlıktan yararlanmak istediğini belirterek, FETÖ örgütü ile ilgili açıklamalarda bulundu.


Aydın savunmasında, "Kayseri'ye geldiğimde cemaate yakın dernek olan Anadolu Hukukçular Derneği'ne üye oldum. Avukatların ağabeyliğini Mehmet Deveci yapıyordu. Dernekte çeşitli toplantılara katıldım. Burada Fethullah Gülen'in kitapları okunuyor, sadaka toplanıyordu. Eylül ayında burs adı altında para topladılar. Ben de para verdim. Katıldığım sohbetlerin imamlığını 2012 öncesi Kemal Göncü, 2012 sonrasında ise 'Sadık' kod adlı İsmail Çelik yapıyordu. Bu kişi, 2014 yılında beni ABD'ye davet etti. Uçak bileti almaya gittiğimizde, adının Sadık olduğu söylenen kişinin gerçek isminin İsmail Çelik olduğunu gördüm. ABD'de Fethullah Gülen'i ziyaret ettik. Gittiğimizde bizi otele yerleştirdiler. Kimseyle irtibatta olmamamızı istediler. Otelde bir gün kaldıktan sonra bizi Pensilvanya'ya çağırdılar. Girişte ve çıkışta gizlilik olması için ziyaret dönüşü farklı otellerde kaldık. Sonra Türkiye'ye döndüm" dedi.

"BENİ PİYON GİBİ KULLANDILAR"
Kayseri'de birçok kamu kurumunun avukatlığını yaptığını söyleyen Mahmut Aydın savunmasına şöyle devam etti:
"Benim kod adım yok. Ancak, benim dışımda herkesin kod adı vardı. Talimat verenler, biat kültürünün yaşatılmasını istediler. Kayseri'de görülen soruşturmalarla ilgili müdahil olmamızı istediler. İletişim kurmak için de telefonuma ByLock indirdiler. Kod adı Sami olan kişiden hangi davalara gireceğimiz konusunda talimat gelirdi. 2014 yılında Battalgazi Kurumlarının Avukatı Ali Fuat Yıldız ile Ankara'ya gittik. Kayyum atanacak şirketlerle ilgili ne yapılması konusunda bilgi aldım. Mal kaçırmak adına arsa devirleri yapıldı. ABD Washington'da cemaatin okuluna kredi çekildiğinde, tutuklu Halit Gazezoğlu, Necmi Somtaş ve Hamdi Kınaş kredi taksitlerini ödediler. Beni piyon gibi kullandılar."
Baro seçimleri ile ilgili KHK ile kapatılan Anadolu Hukukçular Derneği'nin faaliyetleri hakkında da bilgi veren sanık Mahmut Aydın, Avukat İmamı Mehmet Deveci'nin, baroda etkin olunmasını istediğini belirterek, "Deveci, 2008 yılında Baro seçimlerinde Ali Aydın'ın desteklenmesini istedi. Ali Aydın kabul etmiyordu, ancak Süleyman Gürkök tarafından ikna edildi. Seçim çalışmalarında avukatlar birbirlerine zimmetlendi. Kayseri'de Ahmet Zeki Üçok'un yargılandığı Astsubaylar davasına müdahil olunması gerektiği konusunda duyumlarım oldu. 9 aydır tutukluyum. Cezaevinde genel olarak psikolojik baskı yapıyorlar. İtirafçı olan, ahiretini kaybeder dediler. Bildiğim her şeyi anlattım, etkin pişmanlıktan yararlanarak tahliyemi istiyorum" dedi. Avukatların yargılandığı FETÖ davası, öğleden sonra devam edecek.